Na soutěžním výletu potvrdíte návštěvu  →  Získáte soutěžní body  →  Za body si vybíráte odměnu

Ateliér zvonaře a hrnčířky Deštné

Turistické cíle Výletní místo

Keramické workshopy, fotoarchiv Ateliér zvonaře a hrnčířky Deštné
Keramické workshopy, fotoarchiv Ateliér zvonaře a hrnčířky Deštné  • Foto: DSOHP

Ateliér zvonaře a hrnčířky Jana a Barbory Šedových najdete na Staré cestě v Deštném v Orlických horách. Kdo se prý při návštěvě této krásné horské obce neprojde po Staré cestě, jakoby tu skoro nebyl! To tvrdí alespoň místní, ale věřte, že až se tudy projdete i vy, budete tvrdit to samé! Však tudy všechny turisty provádí i sama Kačenka, vládkyně zdejších hor. Vede tudy interaktivní Kačenčina pohádková stezka, která vás seznámí na celkem 10 stanovištích nejen s pohádkami a příběhy zdejšího kraje, ale také s řadou zajímavých míst v Deštném i jeho okolí. Jedno ze stanovišť na vás čeká právě u ateliéru pana zvonaře a paní hrnčířky. Zde vás přivítají permoníci se svými bledulkovými zvonečky, ale také vás tu čekají zpřeházené tóny dětské zvonkohry, kterou je potřeba správně porovnat, aby lahodila vašim uších.
Každý den v čase od 10-18 hodin zde ale také zní tóny velké Deštenské zvonkohry, která stojí hned u vstupu do ateliéru. Každou celou hodinu uslyší návštěvníci jednu písničku, v 11 a 17 hod. dokonce tři.

Pro skupinky je zde možné objednat přednášku o zvonech a zvonařích, o historii a současnosti zvonařského řemesla v Evropě i Česku.
Jako vstupenku na tuto přednášku obdrží děti za 25.- Kč zvoneček na krk, dospělí pak jako vstupenku dostanou za 50,-Kč keramický zvonek nebo střední rolničku. Minimální cena přednášky je 300 Kč (tj. cca 6 osob). Délka přednášky je přibližně 30 až 50 minut a určitě stojí za to! Baví dospělé i děti.

Koupit zde můžete nejen zvony, ale i originální keramiku nebo další krásné rukodělné výrobky, včetně místních přírodních produktů. Obchod je vždy podle ročního období tematicky vyzdoben.

Paní hrnčířku nebo pana zvonaře zde můžete zahlédnout při práci, ale díky pořádaným workshopům se můžete na chvíli stát řemeslníkem dokonce sami a vyzkoušet si, jaké to je vytvořit něco vlastníma rukama. Na workshopy je nutná rezervace předem, dle počtu a rychlosti návštěvníků trvají cca 30-60 min., probíhají za asistence lektora.

Keramické workshopy (St-dopoleden, Čt a So - celý den):
Cena cca 180-200 Kč/ks dle výrobku (hrnek,miska, půllitrák). Hotový výrobek si lze vyzdvednout osobně za 48 hod. nebo je vám doručí pošťák!
Rolničkové workshopy (Út-dopoledne, Pá a So - celý den)
V rámci programu výroba 2 ks rolniček.

Tradičně, vždy v polovině července, se zde konají Slavnosti zvonkohry neboli Zvonečkový jarmark - řemeslný jarmark, lití zvonků a výroba rolniček, práce na hrnčířském kruhu, divadla a pohádky pro děti, nechybí ani Zvonečková víla.
Z dalších oblíbených akcí, kdy je tu pořádně živo, jsou také Velikonoce v Deštném!

Otevírací doba: celoročně
Hlavní sezona (27.12.-21.3., 1.5.-30.9.):
denně mimo Po, Út-Ne 9 - 12, 14 - 18 hod.

Vedlejší sezona (22.3.-30.4., 1.10.-26.12.):
Pá, So 9 - 12, 14 - 18 hod.Nadmořská výška:
646 metrů nad mořem
WWW stránky:
Počet soutěžních bodů: 5
Partner výletu
Autor příspěvku: DSOHP
Sdílet s přáteli
Ateliér zvonaře a hrnčířky Deštné - Služby, informace
Ateliér zvonaře a hrnčířky Deštné na mapě
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace