Na soutěžním výletu potvrdíte návštěvu  →  Získáte soutěžní body  →  Za body si vybíráte odměnu

Nová RETRO expozice v Muzeu řemesel - Letohrad

Turistické cíle Muzeum

Expozice pokoje ze 60.let - Příběh jedné fotografie.
Expozice pokoje ze 60.let - Příběh jedné fotografie.  • Foto: DSOHP

Muzeum řemesel v Letohradě s více jak 50-ti řemesly a živnostmi, které je největší svého druhu v ČR, otevřelo novou RETRO EXPOZICI. Ta návštěvníky seznamuje s tím, jak se žilo v 60. a 80. letech. Pro mnohé nostalgie, vzpomínka na dětství či prázdniny u babičky!

 

Při prohlídce nové expozice nahlédnete do dvou pokojů. První část expozice pod názvem Příběh jedné fotografie nabízí pohled na kuchyň z roku 1960, s vybavením tehdejších domácností. Již samotný název odhaluje zosobnění této expozice, kdy sám majitel muzea nechává návštěvníky nahlédnout do jeho vzpomínek. Řada vystavených předmětů, od nábytku přes nádobí až po obrazy na stěnách, je skutečně osobních, a pocházejí z doby, kdy majitel muzea bydlel společně se svými rodiči na okraji Letohradu v Petříkově mlýně. I samotná fotografie je osobní. Majitel muzea je tam zobrazen jako tehdá 5-letý kluk. Vše je uspořádáno tak, jak si sám pamatuje. Takto ale byla zařízena v minulosti většina domácností.

 

Expozice RETRO.
Expozice RETRO.  •  Foto: DSOHP

Druhý z pokojů je o 20 let mladší a dává nahlédnout do obývacího pokoje z 80.let. Dílčí expozice nese název Trochu nostalgie nikoho nezabije. Prohlédnete si tu pro tehdejší dobu typicky zařízený obývací pokoj.

Kromě prohlídky expozic zařízených pokojů zde shlédnete řadu technických a domácích přístrojů, jako například staré televizory s velikostí obrazovky dnešních tabletů, starý počítací stroj, dětské hračky, kočárky a mnoho dalších předmětů z období dnes již fenomenálních 60. a 80.let. Mezi nejzajímavější exponát patří jistě funkční televizní přijímač Rekord z roku 1957, který byl ve stejném roce zakoupen otcem majitele muzea, a to jako teprve druhý TV přijímač v Letohradě.

 

Expozice pokoje z 80.let - Trocha nostalgie nikoho nezabije.
Expozice pokoje z 80.let - Trocha nostalgie nikoho nezabije.  •  Foto: DSOHP

Muzeum řemesel je umístěno v památkově chráněném areálu Nového dvora z roku 1750 v Letohradě. Plochou 1700 m2 je největším muzeem svého druhu v ČR. Zahrnuje více než 50 ucelených ex­pozic řemesel a živností z období 1840 - 1930. Kromě relativně známých profesí, jako je truhlář či řezbář, prezentuje i práci kovotlačitele, koláře, bednáře, šindeláře a mnoha dalších. Mezi nejzajímavější expozice patří vyřezávaný mechanický skanzen řemesel, mechanické dílny, pilnice se třemi funkčními katry, vozovna historických vozidel a 100 let stará školní třída. Nevšedním zážitkem je návštěva expozice zubní a gynekologické ordinace, kde si můžete prohlédnout dvě stomatologické ordinace, rentgen, ojedinělou gynekologickou ordinaci z roku 1924 a operační sál z roku 1960. Po prohlídce muzea můžou návštěvníci poobědvat ve stylové Restauraci Nový Dvůr, která je umístěna ve stejné budově s muzeem.

Tradiční akcí v areálu Muzea řemesel je ŘEMESLNICKÁ SOBOTA. Je to nejnavštěvovanější akce regionu východních Čech s předváděním řemesel. V pohybu je možné vidět větší mechanizmy, soustruhy, katry, kování koně, mlácení obilí a další. Současně probíhá prodej a ukázky několika desítek výrobců drobných řemeslnických výrobků, hraje živá hudba a je zajištěnoi bohaté občerstvení a další program. Pro děti jsou připraveny pracovní dílny.

Vzniklo zde také nové pokladní centrum, které je nyní na očích všem zákazníkům muzea. 

 

Otevírací doba:

leden - březen středa - neděle 9:00 - 16:00 hod.
duben - září denně 9:00 - 17:00 hod.
říjen úterý - neděle 9:00 - 17:00 hod.
listopad - prosinec úterý - sobota 9:00 - 16:00 hod.
Nadmořská výška:
368 metrů nad mořem
WWW stránky:
Počet soutěžních bodů: 5
Partner výletu
Autor příspěvku: DSOHP
Sdílet s přáteli
Nová RETRO expozice v Muzeu řemesel - Letohrad - Služby, informace
Nová RETRO expozice v Muzeu řemesel - Letohrad na mapě
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace