Na soutěžním výletu potvrdíte návštěvu  →  Získáte soutěžní body  →  Za body si vybíráte odměnu

Rokštejn

Turistické cíle Památky a muzea Zřícenina

Zřícenina Rokštejn
Zřícenina Rokštejn  • Foto: krcmar

Mohutné zříceniny gotického hradu Rokštejn, nazývaného i Rukštejn, stojí na skalnatém návrší nad říčkou Brtnicí. Rokštejn se nachází na Jihlavsku v kraji Vysočina. Dochovaly se výrazné zříceniny všech hradních částí, zejména horního hradu. Hradní zříceniny jsou volně přístupné.

Historie

Zřícenina Rokštejn v zimě
Zřícenina Rokštejn v zimě  •  Foto: krcmar

Hrad založil ve 2. polovině 13. století rod Hrutoviců. Nevelký hrad tvořila jen velká obytná hranolová věž, částečně dřevěný palác a hospodářská budova. Hradní areál obklopovala zeď. Kolem roku 1359 koupil rokštejnské panství markrabě Jan Jindřich a učinil z něj centrum svých statků v okolí, které mělo také hájit jeho zájmy proti blízké Jihlavě. Jan Jindřich nechal původní nevelký hrad kromě věže zbořit a vybudovat hrad nový. Jeho jádro (horní hrad) tvořil kromě starší věže i nový obdélný palác s kaplí a velkým sálem, na východní straně pak brána a menší hranolová věž. Přestavěno bylo i Předhradí (dolní hrad), přístupné věžovitou bránou, s tzv. dolním palácem, kuchyní a hospodářskými objekty. Po svém otci zdědil Rokštejn markrabě Jošt, který jej však pro finanční potíže koncem 14. století postoupil Hynkovi z Valdštejna. Za husitských válek patřil hrad Zikmundovi z Valdštejna. Hrad byl definitivně zničen ve 2. polovině 15. století, zřejmě v roce 1468, kdy Rokštejn dobyl Matyáš Korvín.

Nadmořská výška:
490 metrů nad mořem
Rokštejn - Služby, informace
Rokštejn na mapě
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace