Na soutěžním výletu potvrdíte návštěvu  →  Získáte soutěžní body  →  Za body si vybíráte odměnu

Andělská Hora

Turistické cíle Památky a muzea Zřícenina

 • Foto: folkart

Z daleka viditelná zřícenina hradu Andělská hora stojí na strmé skále vysoko nad stejnojmenným městečkem na Karlovarsku. Hrad měl dvojdílnou dispozici. Zachovaly se dvě vstupní brány, dvě rozlehlá nádvoří, zříceniny obytného paláce i další obytné budovy horního hradu. Hradní zříceniny jsou volně přístupné.

Historie

Hrad byl zřejmě založen koncem 14. století. První zmínka o hradu pochází z roku 1402. Za husitských válek zde sídlil Jakoubek z Vřesovic, který podnikal loupeživé výpady a svou kořist ukrýval na hradě. Po roce 1437 se tady usadili Šlikové, kteří nechali hrad důkladně přestavět. Od nich hrad vykoupil král Jiří z Poděbrad, v roce 1466 se Andělské hory zmocnili páni z Plavna. Královské vojsko sice hrad dobylo, ale páni z Plavna jej brzy získali zpět a založili pod ním městečko. V době stavovského povstání se majitelem hradu stal Linhart Colona z Felsu. Po porážce stavů získal hrad Heřman Černín z Chudenic, který ale na hradě nesídlil. V roce 1635 zpustošili hrad Švédové, poté byl částečně opraven, v roce 1718 však zcela vyhořel a poté byl definitivně opuštěn.

Nadmořská výška:
700 metrů nad mořem
Andělská Hora - Služby, informace
Andělská Hora na mapě
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace