Na soutěžním výletu potvrdíte návštěvu  →  Získáte soutěžní body  →  Za body si vybíráte odměnu

Černá stráň - Kazatelna se skalním tunelem

Turistické cíle Příroda Skalní útvar

 • Foto: Franta

Tato skála je naprosto unikátní hříčkou přírody a svým tvarem vůbec nepřipomíná přírodní Kazatelnu. Při pohledu od severu je to regulérní, asi 9 m Vysoká skalní věž. Ze svahů Černé stráně je nižší, ale zase se nám z této západní strany představí ve své nejbizarnější podobě - celek totiž vypadá jako "sáňky samochodky" z filmové pohádky Mrazík. Obrovská skalní hlava přitom jeví úmysl se v nejblížších tisíci letech od mateřské skalní masy oddělit... Na dva metry vysoký skalní podstavec vpravo je možno se pohodlně vyškrábat. Stojíce na jeho plošině, si určitě všimneme, že má skála velmi výraznou břidličnatost. Však je také - (podle odborných pramenů) - tvořena staurolitickým svorem. Ale na to, abychom v této hornině pátrali po nahnědlých krystalech minerálu staurolitu asi nebudeme mít pomyšlení, neboť naši pozornost zcela upoutá pohled na nezvykle pravidelnou dutinu. Tento široký otvor prostupuje napříč celou skálou v severojižním směru a má prazvláštní a téměř pravidelný obdélníkový tvar. Jeho parametry jsou impozantní: skalní tunel dosahuje šířky 4 metrů a délky 4.5 metru! S jeho výškou už je to horší - pokud hodláte otvor prozkoumat na vlastní oči, je třeba zaujmout polohu na břiše nebo na zádech, vsoukat se dovnitř a nad vámi zůstane volný prostor pouze na výšku vztyčeného předloktí vaší ruky. Čímž chci vyjádřit, že výše skalního tunelu nepřesahuje takových 80 cm. Při jeho průzkumu zjistíte, že "světlo na konci tunelu" se nachází v maličko vyšší poloze než jeho vchod a že vyúsťuje na severní straně v místech krku, nesoucího ohromnou skalní hlavu. Nutno dodat, že hlavně průběh otvoru ve skalním masívu má téměř dokonalý obdélníkový profil a jeho stěny jsou ze všech stran perfektně vyhlazeny.

 •  Foto: Franta

Člověku se ani nechce věřit, že něco takového nebylo vytvořeno strojní výrobou, ale že toto dílo Máti Příroda vytvořila opravdu jenom za pomoci větru, deště a "chemie!" (Už jsem měl možnost v horách Jeseníků spatřit několik velmi pozoruhodných skalních hříček - jako jsou např. skály PASÁKU, pravidelné kulovité otvory tafoni v rulách skal u zříceniny hradu Rabenštejna, NAPOLEONA s jeho vojáky nad údolím kaskádovitého Studeného potoka... ale troufám si tvrdit, že skála KAZATELNA S TUNELEM je ze všech těchto přírodních rarit jevem nejfenomenálnějším!!) A kde tedy tento "klenot neživé přírody" naleznete? Kolega Aleš Matějíček už asi tuší... a ono je to opravdu tak: skalisko Kazatelny se ukrývá jen pár kroků za velice výraznými a často fotografovanými skalními výchozy v ohybu červené Cyklotrasy z Koutů do Přemyslovského sedla!

(Ještě bych chtěl dodat, že skála není od zpevněné lesní cesty opravdu vidět, neboť ji zakrývá skalní masív ležící blíže komunikaci. V těchto skalních výchozech, které ale nejsou součástí skalního pásma Kazatelen, je pak ještě k vidění další pozoruhodná skála - má skutečný tvar kazatelny a nachází se výš nad cestou na severním konci těchto výchozů. Z dalších zajímavostí je nutno se zmínit o zbarvení svorových skal - pokud totiž nejsou osvíceny slunečními paprsky, jejich stěny se jeví našim zrakům jako úplně černé. Ale je černá barva vůbec ještě barvou..?)

Nadmořská výška:
867 metrů nad mořem
Autor příspěvku: Franta
Sdílet s přáteli
Černá stráň - Kazatelna se skalním tunelem - Služby, informace
Černá stráň - Kazatelna se skalním tunelem na mapě