Na soutěžním výletu potvrdíte návštěvu  →  Získáte soutěžní body  →  Za body si vybíráte odměnu

Frýdlant

Turistické cíle Památky a muzea Zámek

 • Foto: medvídeček

Frýdlant je monumentální hrad s vysokou válcovou věží a zámek, který se tyčí na skále nad řekou Smědou. Hrad a zámek Frýdlant patří k největším pamětihodnostem na Liberecku. Lze ho navštívit od dubna do října denně mimo pondělí, v červenci a srpnu jsou návštěvníkům k dispozici i noční prohlídky. Do areálu hradu se vstupuje stejně jako před 200 lety padacím mostem. Ze švédského nádvoří stoupá cesta dál na velké zámecké nádvoří a odtud strmou stezkou vede k hradu. Turisté mají možnost prohlédnout si historické hradní muzeum s rozsáhlou sbírkou zbraní, hradní obrazárnu a rodovou galerii. Muzeum bylo zpřístupněno už v roce 1801. Zajímavostí je, že prohlídka zámku začíná v podkroví, kde se nacházejí hostinské pokoje, zpřístupněné až v roce 2001, potom si lze prohlédnout komnaty obou zámeckých křídel a celá prohlídka končí v zámecké kuchyni, v níž se dochoval nejpočetnější soubor měděného nádobí u nás.

Historie

Ronovci nechali v polovině 13. století vybudovat raně gotický hrad. V roce 1278 byl hrad prodán Biberštejnům. V roce 1558 se hrad stal majetkem Redernů, za jejichž vlastnictví byl hrad renesančně upraven a přistavěn renesanční zámek. V roce 1622 Frýdlant jako konfiskát získal Albrecht z Valdštejna, po jeho smrti v roce 1634 ho získali Gallasové, kteří Frýdlant vlastnili až do roku 1945. V době velkého selského povstání byly provedeny barokní úpravy. Klasicistní a romantické úpravy v 19. století nijak neporušily základní charakter hradu a zámku. V současnosti vlastní Frýdlant stát.

Nadmořská výška:
330 metrů nad mořem
Frýdlant - Služby, informace
Frýdlant na mapě
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace