Na soutěžním výletu potvrdíte návštěvu  →  Získáte soutěžní body  →  Za body si vybíráte odměnu

Hrad Ostrý u Milešova

Turistické cíle Památky a muzea Zřícenina

 • Foto: Karolus

Romantickou zříceninu hradu Ostrý najdeme na vrcholové plošině stejnojmeného pahorku vulkanického původu asi 2km jihovýchodně od Milešova. Od Milešova přes Mlýnce vedla k hradu Stará cesta, která nás provede listnatým lesem až k zachovaným zbytkům kdysi docela rozlehlého hradu. Z první vstupní brány se dochovaly jen ubohé zbytky. I druhá brána a předhradí jsou jen torza kdysi majestátního hradu. Nejvíce se zachovalo z válcovité věže a z přilehlého hradního paláce.

Hrad postavil asi v roce 1433 Václav Kaplíř ze Sulevic, ale zřejmě zde již před tím stával menší dřevěný hrádek, nebo hradiště. Kaplířové měli hrad v držení až do poloviny 16.století, pak prodali zboží Valdštejnům a ti později Černínům. Počátkem 17. století hradům jak se říká "odzvonilo", šlechta upřednostňovala výstavné, pohodlné zámky a za třicetileté války mělo panstvo už úplně jiné starosti. Hrad chátral, rozpadal se, chvíli ještě sloužil za úkryt loupežnické bandě. Koncem 18. století Trosky hradu navíc ohrozila zlatokopecká horečka, dokonce zde jeden čas i stával hostinec, kde se hledači pokladů rádi združovali.

Dnes jsou romantické zříceniny častým turistickým cílem, mezi stromy je na některých místech i pěkný dílčí výhled do kraje, zvláště na Milešovku.

Nadmořská výška:
418 metrů nad mořem
Autor příspěvku: Karolus
Sdílet s přáteli
Hrad Ostrý u Milešova - Služby, informace
Hrad Ostrý u Milešova na mapě