Na soutěžním výletu potvrdíte návštěvu  →  Získáte soutěžní body  →  Za body si vybíráte odměnu

Jelení lázeň na Malé Deštné

Turistické cíle Příroda Rašeliniště

Pohled od rezervace na Góry Bystrzyckie
Pohled od rezervace na Góry Bystrzyckie  • Foto: dupis

Jelení lázeň je přírodní rezervací rozprostírající se v sedýlku mezi Malou Deštnou (1.090 m n.m.) a Velkou Deštnou (1.115 m n.m.). Kolem přírodní rezervace vede červeně značená Jiráskova cesta, která je hřebenovou cestou Orlických hor. Souběžně s ní vede i naučná stezka pojmenovaná taktéž po spisovateli Aloisovi Jiráskovi.

Přírodní rezervace Jelení lázeň o rozloze 3,62 hektarů byla vyhlášená 1. července 1982. Důvodem byla především ochrana rašeliniště i fauny a flóry, která se tu vyskytuje.

Podkladní vrstvy ze svorů až živcových svorů stroňské skupiny jsou překryté vrstvou rašelinné půdy o tloušťce půl až jednoho metru. Vedle malých jezírek je rezervace bohatá i na podmáčená místa. Rostou zde charakteristické rašeliništní druhy jako kyhanka sivolistá, borůvka bažinná, ostřice mokřadní, ostřice chudokvětá, sitina kostrbatá, klikva bahenní a suchopýr pochvatý.

Ze živočichů zde žije a rozmnožuje se čolek horský, dále deset druhů hmyzožravců a hlodavců. Spatřena byla i černá zmije obecná. V období říje přicházejí jeleni. Ty jsou spíš slyšet než vidět. A podle nich se rezervace jmenuje.

Přírodní rezervace Jelení lázeň
Přírodní rezervace Jelení lázeň  •  Foto: dupis

Rašeliniště je ponecháno samovolnému vývoji. Okolní smrčiny trpí částečně imisemi. Do budoucna se uvažuje s případnou výsadbou odolnějších listnatých dřevin.

Vstup do přírodní rezervace je zakázaný.

Nadmořská výška:
1077 metrů nad mořem
Autor příspěvku: dupis
Sdílet s přáteli
Jelení lázeň na Malé Deštné - Služby, informace
Jelení lázeň na Malé Deštné na mapě
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace