Na soutěžním výletu potvrdíte návštěvu  →  Získáte soutěžní body  →  Za body si vybíráte odměnu

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově a místní hospůdka

Turistické cíle Kostel

Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Kostel Nanebevzetí Panny Marie  • Foto: DSOHP

Neratov byl významným poutním místem již od 2. poloviny 17. století. Na pouť sem přicházelo údajně až čtyři tisíce poutníků, z důvodu zázračné moci sošky Panny Marie a prameni, který vyvěrá u kostela.

Právě kvůli rostoucí popularitě Neratova byl mezi lety 1723 a 1733 vystavěn barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Ten v roce 1945 po zásahu střelou Rudé Armády vyhořel, za komunismu bylo rozhodnuto o jeho demolici a jen zázrakem nebyl zbourán. Od roku 1992 je kulturní památkou a usilovně se pracuje na jeho obnově.

Pohnutá historie a působivá atmosféra kostela s prosklenou střechou do Neratova stále přivádí mnoho poutníků. V kostele se pravidelně slouží bohoslužby a pořádají se tu i různé kulturní akce. Obnovena byla i komunismem přerušená poutní tradice - v polovině srpna se konají poutní slavnosti s duchovním, hudebním i divadelním programem, jedinečnou atmosféru mají v Neratově také vánoční a velikonoční svátky.

Mimo kostela turisty láká i místní hospoda sídlící pod kostelem v nově rekonstruovaných prostorách. Nabízí 40 míst a další prostor na přilehlé terase. Pro své hosty připravuje stálé i denní menu a zajišťuje také pořádání rodinných oslav a akcí. Mimo jiné si zde na své přijdou i milovníci českého zlatavého moku. V místním pivovárku totiž vaří výborné pivo s názvem „Prorok“.
Nadmořská výška:
623 metrů nad mořem
WWW stránky:
Počet soutěžních bodů: 1
Partner výletu
Autor příspěvku: DSOHP
Sdílet s přáteli
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově a místní hospůdka - Služby, informace
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově a místní hospůdka na mapě