Na soutěžním výletu potvrdíte návštěvu  →  Získáte soutěžní body  →  Za body si vybíráte odměnu

Kostel sv. Mikuláše v Dobřanech (pod Orlickými horami)

Turistické cíle Památky a muzea Kostel

 • Foto: HonzaC8

Vznik této podhorské vesnice pod hřebenem Orlických hor spadá pravděpodobně do první poloviny 14. století. Už v roce 1361 se totiž objevuje zmínka o tzv. plebánii (středověká venkovská farnost) před rokem 1350. Kdy byl ale postaven vlastní kostel, to se mi zjistit nepodařilo.

Jedná se o kostel barokní, na stavbu bylo údajně použito zdivo pocházející z rozvalin dobřanského hradu. Ten zůstal opuštěný již ve 14. století. V 17. století byl kostel sv. Mikuláše kostelem filiálním a spadal pod dobrušskou farnost. Až v roce 1704 povýšil na lokální kuracii a získal tak vlastního kněze. V roce 1776 byla dostavěna roubená fara. V letech 1809 - 1816 zde byl lokalistou J. L. Ziegler a Dobřany se staly významným střediskem českého vlasteneckého života. O významu Dobřan v této době mluví i fakt, že je v roce 1814 navštívil Josef Dobrovský.

Před kostelem stojí ještě jedna pozoruhodnost Dobřan - památná lípa. Již v roce 1897 o ní napsal Alois Jirásek: "Té kladou šest set let. A kdyby jich neměla, Žižku pamatuje." Snadno spočítáte, jak stará by měla být nyní.

 •  Foto: HonzaC8

Ještě perlička: Kostel svatého Mikuláše stojí také v jiných Dobřanech, na Plzeňsku. O něm je té historie známo mnohem víc. A tak se stalo, že na některých serverech otevřete odkaz na kostel v Dobřanech v okrese Rychnov nad Kněžnou, vykoukne na vás jeho správná fotka, ale zároveň popis patřící k onomu kostelu jižně od Plzně... Takových stránek najdete, když budete chtít, několik. Kopírování je úžasná věc.

Nadmořská výška:
631 metrů nad mořem
Autor příspěvku: HonzaC8
Sdílet s přáteli
Kostel sv. Mikuláše v Dobřanech (pod Orlickými horami) - Služby, informace
Kostel sv. Mikuláše v Dobřanech (pod Orlickými horami) na mapě