Na soutěžním výletu potvrdíte návštěvu  →  Získáte soutěžní body  →  Za body si vybíráte odměnu

Kostel sv. Vavřince v Anenské Studánce

Turistické cíle Kostel

kamenný krucifix u kostela sv. Vavřince v Anenské Studánce
kamenný krucifix u kostela sv. Vavřince v Anenské Studánce  • Foto: anenskastudanka

Kostel sv. Vavřince, dominanta obce Anenská Studánka, vlastní Římskokatolická farnost děkanství Česká Třebová. Je z roku 1907. Postaven byl na místě původního kostela z roku 1607. Interiér je v neogotickém stylu z počátku 20. století a pochází z rukou řezbáře a štafírníka Petra Musila. Lavice vyrobil truhlář Alois Frodl. V interiéru jsou varhany postavené firmou Rieger v roce 1932. Nejhodnotnější byla pozdně gotická socha Madony s Ježíškem z roku 1470, která je v současnosti umístěna v muzeu ve Vysokém Mýtě. Na kostelní věži visí zvon z roku 1461, jedná se o jediný zvon z původních tří, který přežil válečné rekvizice v 1. a 2. světové válce.
V roce 2013 prošel kostel rozsáhlou rekonstrukcí. Na jaře roku 2014 byla rekonstrukce dokončena opravou vchodového schodiště. Náklady na opravu činily více než 5 milionů korun, podstatnou část uhradila Evropská unie, o zbytek se podělilo ministerstvo financí, Pardubický kraj, obec Anenská Studánka, římskokatolická farnost v České Třebové a několik dárců.
10. srpna 2014 se v nově opraveném kostele mohla opět konat poutní bohoslužba, kterou celebroval biskup Josef Kajnek.
Po rekonstrukci je kostel opět vyúžíván, příležitostně se zde konají bohoslužby, občané se setkávají na zpěv vánočních koled, konala se zde svatba i křtiny. Byla obnovena tradice poutě sv. Vavřince v Anenské Studánce s bohatým doprovodným programem.
U kostela se nachází kamenný krucifix datovaný rokem 1776 a orientovaný čelem na severozápad tedy od kostela. Skládá se ze základového kamene (hrubozrnný pískovec), soklu, těla sloupu s reliéfem Panny Marie Bolestné, hlavice, sloupu a vrcholového kříze s Kristem (vše z jemnozrnného pískovce). Krucifix vlastní obec Anenská Studánka, v roce 2010 byl restaurován.
Nadmořská výška:
503 metrů nad mořem
WWW stránky:
Autor příspěvku: anenskastudanka
Sdílet s přáteli
Kostel sv. Vavřince v Anenské Studánce - Služby, informace
Kostel sv. Vavřince v Anenské Studánce na mapě