Na soutěžním výletu potvrdíte návštěvu  →  Získáte soutěžní body  →  Za body si vybíráte odměnu

Kramářova chata

Turistické cíle Chata

Původní chata na Suchém vrchu byla postavena v letech 1926-28, slavnostní otevření proběhlo 6.7.1928 právě za účasti dr. Karla Kramáře, jehož jméno nese. Stavbu financoval Klub českých turistů a sama výstavba se měla stát demonstrací české síly v jinak silně německém pohraničí. Mimo jiné se na chatě stavil v r. 1937 se svým doprovodem i prezident Beneš při inspekční cestě po pohraničním opevnění. Ostatně Dělostřelecká tvrz Bouda je skoro za rohem.

Po zabrání pohraničí chata střídala majitele, zabral ji i Wehrmacht, který zde zřídil rehabilitační ústav pro raněné letce. Po válce ji užívala i čs. armáda, ostatně na Suchém vrchu má armáda dodnes nějaké objekty, i některé vysílače kolem vrcholu měly vojenský účel. Do užívání turistické veřejnosti se vrátila v r. 1961, v 80. letech 20. století došlo i k přestavbě přilehlé rozhledny (s vodojemem), otevřená plocha byla překryta střechou ve tvaru seříznutého kužele.


I po revoluci r. 1989 chata dále sloužila veřejnosti, ale po nepovedené privatizaci došlo po nějaké době k jejímu uzavření. Zkáza pak byla dovršena 16.7.2003 (paradoxně nedávno po 75. výročí otevření), kdy chata záhadně vyhořela. Tedy zcela záhadně ne, vyšetřování objevilo nějaké chemické látky i pravděpodobné ohnisko požáru. Čili celkem obvyklý scénář, ostatně ne dlouho před tím hořelo i v nedalekých Jeseníkách (Alfrédka, Traťovka, částečně i Rabštejn).


Naštěstí od zmíněné Alfrédky chata nebyla celá dřevěná, pod obložením se skrývala zděná konstrukce. Díky zásahu hasičů tedy chata nepadla celá. Dlouho dobu pak u rozhledny stály tedy trosky velké chaty. Rozhledna naštěstí vydržela a její přízemí dosud slouží nejen jako pokladna , ale i jako občerstvení pro návštěvníky Suchého vrchu. Vždyť vedle je parkoviště pro návštěvníky dělostřelecké tvrze Bouda a místo je hojně navštěvováno i dalšími turisty, cyklisty a lyžaři.


V roce 2009 chatu získala firma CVS Žamberk a brzy se začalo pracovat na rekonstrukci.

Kramářova chata na Suchém vrchu na pomezí Orlických hor a Jeseníků je příjemným místem pro strávení romantického víkendu ve dvou i rodinné dovolené.

Chata se nachází uprostřed lesů ve výšce téměř 1000 metrech n.m. Nabízí ideální podmínky pro různorodé volnočasové aktivity. V létě je vhodným výchozím bodem pro cyklistické výlety, pěší túry i výlety za poznáním. Oblíbená je například dělostřelecká tvrz Bouda či Kralická pevnostní oblast. Nabídku výletů doplňuje i skutečnost, že Kramářova chata se nachází poblíž polských hranic. Nadšence zimních sportů potěší tři okolní ski centra či výběr ze 60-80 km pravidelně upravovaných tratí. Po celý rok si mohou turisté užívat krásnou a zachovalou přírodu. Rozhledna na Suchém vrchu (výška 33 metrů) pak nabízí výhled po širokém okolí. Vidět můžete Kralický Sněžník, Hrubý Jeseník či Praděd, za dobré viditelnosti i nejvyšší horu České republiky – Sněžku. Před chatou je malá obora s chovem Jelena evropského, která jistě potěší nejen nejmladší návštěvníky.

Svými dispozicemi nabízí chata ideální a kvalitní zázemí pro odpočinek i sport. Ubytování je možné v sedmi 4-5lůžkových apartmánech či pěti dvoulůžkových pokojích. Zařízené jsou na úrovni moderního standardu tak, aby návštěvníkům poskytovaly maximální pohodlí během ubytování. Některé pokoje a apartmány jsou vybaveny kuchyňkou. Samozřejmostí je volný přístup k Wi-Fi, LCD televize a koupelna s WC. Relaxační a wellness zóna s vířivkami, saunou a masážemi pak splňuje všechny předpoklady pro dokonalý odpočinek a načerpání energie. O gastronomický zážitek se postará gurmánská restaurace s kapacitou 50 míst. Vedle stálého menu, zaměřeného na tradiční českou kuchyni v současném pojetí, připravuje šéfkuchař Aleš Jurek také sezónní speciality. . Rychlé občerstvení pak potěší především kolemjdoucí turisty. Salónek a menší konferenční sál činí Kramářovu chatu ideálním místem pro pořádání firemních akcí a výjezdů, pořádání svateb a různých rautů.

Wellness pobyty

Pokud toužíte po odpočinku a maximálním uvolněním, bude vám k dispozici wellness zóna. Vybrat si můžete z nabídky masáží, vyzkoušet vířivku či saunu. Pokud si chcete dobýt energii pohybem, vyberte si některý ze speciálních víkendových balíčků, například v rytmu Zumby.

Z venkovních aktivit se nabízí výlety a procházky po okolí či aktivnější nordic walking. Turistické hůlky jsou k zapůjčení přímo v chatě. Překrásné výhledy do okolí, horský vzduch a klid přírody je balzámem na duši. Vydat se můžete poznávat nejenom krásy orlické přírody, ale také historii. Necelé 4 kilometry od Kramářovy chaty najdete jednu z nejzachovalejších dělostřeleckých pevností v okolí. V létě je okolí Suchého vrchu ideální pro cykloturistiku. Orlické hory jsou poklidnější destinací, se zástupy turistů se zde nesetkáte. Za to se vám nabídne jedinečný zážitek na přírodu i zdejší život.

Zimní nebo letní dovolená v Orlických horách

V zimě můžete vybírat hned ze tří blízkých lyžařských středisek. Nejblíže se nachází Čenkovice, pouhých 6 kilometrů. Lyžování v Červené Vodě je vzdálené 12 kilometrů a Dolní Morava 22 km. Máte raději běžky? V okolí Kramářovy chaty vedou tři pravidelně udržované běžecké stopy. Nasát můžete nejen čerstvý vzduch, ale i atmosféru okolní lesnaté přírody.

Gastronomické zážitky

Kramářova chata na Suchém vrchu to není jen klid hřebenu Orlických hor s krásnými výhledy, ale na své si zde přijdou i ti, kteří vyhledávají gastronomický zážitek. Restaurace Kramářovy chaty se zaměřuje na speciality i tradiční jídla české gastronomie. Šéfkuchař Aleš Jurek získal zkušenosti jak v českých špičkových restauracích, tak také v zahraničí, kde Českou republiku prezentoval v kuchařských soutěžích. Přestože bravurně zvládne francouzskou kuchyni, v Kramářově chatě se zaměřuje na české speciality. „Našim hostům nabízíme typicky domácí kuchyni, ale současně také jídla, která si doma kvůli náročnosti přípravy či dostupnosti surovin připravit nemohou. Při přípravě menu zohledňujeme sezónnost a pracujeme především s lokálními surovinami, bez jakýchkoliv umělých ochucovadel. Chceme, aby chuť jídla byla autentická a výrazná.“

Kramářova chata se svou gastronomií minulý rok soutěžila i na prestižním Apetit festivalu, kde v hlasování odborné poroty (Z.Pohlreich, O. Sahajdák a J. Štift) se umístila na výtečném třetím místě mezi 15ti pečlivě vybranými TOP restauracemi východních Čech. Mezi oblíbená jídla gurmánského menu patří Pečená vepřová panenka s omáčkou z uzeného česneku a restovaných žampiónů. Samozřejmostí je příprava sezónních specialit a pořádání různých tematických gastro akcí

Nadmořská výška:
978 metrů nad mořem
WWW stránky:
Počet soutěžních bodů: 5
Partner výletu
Autor příspěvku: Bobkart
Sdílet s přáteli
Kramářova chata - Služby, informace
Kramářova chata na mapě
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace