Na soutěžním výletu potvrdíte návštěvu  →  Získáte soutěžní body  →  Za body si vybíráte odměnu

Lichnice

Turistické cíle Památky a muzea Zřícenina

 • Foto: lasida

Malebná a z daleka viditelná zřícenina gotického Hradu Lichnice stojí v západní části táhlého hřbetu nad vsí Podhradí na Chrudimsku v Pardubickém kraji. Pověstmi opředená zřícenina hradu Lichnice, která je veřejnosti přístupná, je typickou dominantou Železných hor. Zachoval se zbytek válcové věže, části zdí, sklepy, příkop a val, patrné jsou i zbytky husitského opevnění. V malém hradním muzeu je výstavka o historii objektu.

Historie

Původně zde již ve 12. století stálo hradiště Světlík, které bylo sídlem Ronoviců. Smil z Lichtemburka postavil na tomto místě ve 2. polovině 13. století kamenný hrad. Ve 14. století byl objekt přestavěn a v roce 1410 se stal královským hradem. Později se majitelé často střídali. V roce 1469 hrad marně obléhalo vojsko uherského krále Matyáše. Na konci 15. století byl hrad za Trčků z Lípy značně rozšířen, další přestavby následovaly v 16. století. V roce 1610 Lichnice vyhořela, v roce 1646 byla dobyta Švédy. Po skončení třicetileté války byl hrad na rozkaz Ferdinanda III. pobořen. Na počátku minulého století se podnikaly kroky k záchraně hradu, od roku 1933 se o opravy staral nový majitel ? Klub českých turistů. V současné době Lichnici spravuje město Třemošnice.

Nadmořská výška:
480 metrů nad mořem
Lichnice - Služby, informace
Lichnice na mapě
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace