Na soutěžním výletu potvrdíte návštěvu  →  Získáte soutěžní body  →  Za body si vybíráte odměnu

Loket

Turistické cíle Památky a muzea Hrad

Loket
Loket  • Foto: barta

Gotický hrad Loket se vypíná na skále nad řekou Ohří. Pod hradem leží malé Město Loket. Hrad se nachází v Karlovarském kraji. Turisté mohou hrad navštívit po celý rok. Nejstarší částí dnešního hradu, pocházející ze začátku jeho výstavby, je pozdně románská rotunda. Ostatní stavby kolem nádvoří ? brány, markrabský dům při vstupní cestě a čtverhranná hradní věž ? pocházejí až z doby za Václava IV. Hrad nabízí stálou expozici zbraní a také dokumentaci svého vývoje. Dodnes se na hradě zachovaly podzemní kobky, které se využily ke zřízení unikátní výstavy vězeňství a útrpného práva.

Více informací na www.hrad-loket.cz.

Historie

Loket
Loket  •  Foto: barta

První přímá zpráva o hradu pochází z roku 1239, v této době se hrad stal správním střediskem pohraničního území mezi Čechami a CHEBskem, které bylo zalidňováno novými kolonisty. K vojenskému zajištění celého kraje ustanovil Přemysl Otakar II. tzv. manské zřízení, kterému stál v čele královský purkrabí. Význam hradu potvrdil Jan Lucemburský i Karel IV., který jej zařadil mezi tzv. nezcizitelné královské hrady. Za Václava IV. byl hrad přestavěn do podoby, kterou si ve svém celku zachoval dodnes. Za Lucemburků se hrad stal dějištěm důležitých mezistátních jednání. Na konci 16. století nastal úpadek hradu. Od roku 1889 sloužil hrad jako vězení. V 1. polovině 19. století proběhly na hradě zjednodušující úpravy, kterým podlehla velká část kamenické výzdoby.

Nadmořská výška:
390 metrů nad mořem
WWW stránky:
Autor příspěvku: fesak001
Sdílet s přáteli
Loket - Služby, informace
Loket na mapě
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace