Na soutěžním výletu potvrdíte návštěvu  →  Získáte soutěžní body  →  Za body si vybíráte odměnu

Louzek (Loužek)

Turistické cíle Památky a muzea Zřícenina

 • Foto: oiuztrekjh

Zřícenina hradu Loužek stojí v lese na skalnatém ostrohu nad ústím Zdíkovského potoka do Malše. Zřícenina hradu Loužek se nachází na Českokrumlovsku v Jihočeském kraji. Jádro nevelkého hradu nepravidelného půdorysu bylo na severu a západě chráněno dvojicí příkopů a valů, které je na jižní straně oddělovaly od lichoběžníkového předhradí. Hlavním objektem byla hranolová obytná věž, k níž byla později přistavěna obdélná budova. Z hradu se dochovaly zbytky zdí, především pak dosud mohutné stěny hradního paláce, které dosahují výšky dvou pater. Hradní zříceniny jsou volně přístupné.

Historie

Hrad byl založen zřejmě v 1. polovině 14. století při staré zemské stezce z Čech do Rakous. V 1. polovině 15. století patřil hrad Malovcům z Malova. Od roku 1448 jej vlastnili Rožmberkové, kteří však hrad jako sídlo nevyužívali, a proto jej nechali zpustnout. V roce 1541 se hrad poprvé připomíná jako pustý.

Nadmořská výška:
650 metrů nad mořem
Louzek (Loužek) - Služby, informace
Louzek (Loužek) na mapě
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace