Na soutěžním výletu potvrdíte návštěvu  →  Získáte soutěžní body  →  Za body si vybíráte odměnu

Městské muzeum Ústí nad Orlicí

Turistické cíle Muzeum

Hernychova vila - Městské muzeum Ústí nad Orlicí, foto Lukáš Prokeš
Hernychova vila - Městské muzeum Ústí nad Orlicí, foto Lukáš Prokeš  • Foto: DSOHP

Městské muzeum najdete v Ústí nad Orlicí, v krásné reprezentativní vile z období tzv. florální secese, která byla původně rodinným sídlem ústeckého textilního podnikatele Floriana Hernycha. Byla postavena v letech 1906-1907 podle plánů karlínské firmy Matěj Blecha a provedením zcela překračuje místní průměr a odráží postavení svého původního majitele. Právě on se významnou měrou podepsal na ústecké textilní tradici i image zdejšího města. 
Věžička vily tvoří jednu z konstant ústeckého panoramatu. Bývalá Hernychova rezidence nabízí nejen bohatství štukatury a architektonických nápadů, ale i zajímavý interiér. Ať je to zabroušení okenních skel v hale či vnější dřevěné žaluzie. Hodnotný je zejména kovový lustr či světlo v podobě kandelábru u paty dřevěného schodiště.

Muzeum zve na řadu krásných expozic i výstav. Objevíte zde stálou expozici věnovanou ústeckým betlémům, které jsou charakteristické svými až několikametrovými rozměry. Mezi betlémy objevíte i 4-metrový betlém, zapůjčený potomky Antonína Kellnera, který nestál v kompletní sestavě téměř 70 let. Je kombinovaný s vydařenou řezbou svitavského typu.

Součástí muzea je také stálá expozice nábytku houslového virtuosa Jaroslava Kociana.

Zcela nová expozice pod názvem Textilní Oustí poté představuje slavnou ústeckou textilní historii a alespoň částečně tak naplňuje dlouhodobé přání návštěvníků muzea. Vedle nábytku, který přibližuje prostředí tkalcovské světnice, je možné spatřit tkalcovský stav, kolovrat, špuléř, vochle a trdlice, stejně jako nářadí menších rozměrů, jako je drhlen, motovidlo, snovadlo, tkalcovské člunky a paprsky.

Obdivovat zde budete ale také Pláničkův interiérový orloj, velký skříňový astronomický orloj, který váží až 330 kg. Více než samotný hodinový stroj Vás jistě zaujme životní osud autora. Planička byl vyučeným krejčím ze Slatinek u Prostějova, jednoho dne však přistihl manželku při nevěře a v amoku ji zabil. Původní trest smrti mu byl pozměněn na 20 let vězení. Odseděl si polovinu trestu na Borech v Plzni, avšak v únoru 1918 byl omilostněn.

V přízemí najdete restauraci s venkovním posezením v příjemném prostředí okolní zahrady s parkovou úpravou.

Hernychova vila je i významným místem turistického poznávacího okruhu městem a jeho okolí, neboť tuto překrásnou stavbu a pozoruhodné expozice zdejšího muzea nesmíte minout!

Město Ústí nad Orlicí vás zaujme krásným rozlehlým náměstím s barokními domy a podloubím, s dominantou radniční věže a romantickou uličkou ke zdejšímu kostelu a farní zahradě. Kruhový výhled nejen na město vám nabídne rozhledna na Andrlově chlumu zvaná rovněž jako Stříbrná krasavice, kam vás dovede i křížová cesta.

Otevírací doba:
Úterý až pátek: 9:00-11:30, 12:30-17:00 hod.
V sobotu, neděli a o svátcích: 13:30 - 17:00 hod.
V pondělí zavřeno.

WWW stránky:
Počet soutěžních bodů: 1
Partner výletu
Autor příspěvku: DSOHP
Sdílet s přáteli
Městské muzeum Ústí nad Orlicí - Služby, informace
Městské muzeum Ústí nad Orlicí na mapě