Na soutěžním výletu potvrdíte návštěvu  →  Získáte soutěžní body  →  Za body si vybíráte odměnu

Nově otevřený zámek Mitrowicz v Kolodějích nad Lužnicí

Turistické cíle Zámek

zámek Mitrowicz
zámek Mitrowicz  • Foto: MartaM

Barokní Zámek Mitrowicz v letošním roce vstupuje do své druhé turistické sezóny. Jedná se o nový bod na turistické mapě uprostřed Jižních Čech - nikdy před tím nebyly jeho interiéry veřejnosti přístupné na více než den. Nachází se v Kolodějích nad Lužnicí, přímo na břehu řeky, nedaleko Týna nad Vltavou. Pro návštěvníky bude v červnu a červenci připravena unikátní expozice „České korunovační klenoty na dosah“.

Areál tohoto barokního zámku prošel od roku 2008 náročnou a citlivou rekonstrukcí, a kromě letního programu pro veřejnost je vhodnou lokalitou i pro pořádání firemních akcí a svatebních obřadů. Zámek nabízí romantickou možnost přenocování a raritou je v této oblasti výhled do kaple sv. Anny přímo ze svatebního apartmá.

"za zdí"
"za zdí"  •  Foto: dufina

Individuální návštěvníci se mohou těšit na komentované prohlídky, při kterých se dozví zajímavosti z téměř pět set let dlouhé historie. Součástí prohlídkového okruhu je barokní kaple sv. Anny, reprezentativní sály a komnaty pánů z Mitrowicz, s jejichž rodem byla historie zámku spjata od roku 1704. Nejznámějším příslušníkem rodu byl Václav Ignác Wratislav z Mitrowicz, který se jako panoš účastnil výpravy s poselstvím Rudolfa II. do Cařihradu, kde byl zajat a strávil tam tři roky v těžkém žaláři. Své zážitky z cesty poté sepsal ve známém cestopisu „Příhody Václava Vratislava, svobodného pána z Mitrovic“ a unikátní nástěnné fresky v reprezentativním zámeckém patře zobrazují právě výjevy z tohoto renesančního literárního díla.

Kromě stálé expozice bude od 2. 6. do 30. 7. 2017 na zámku umístěna výstava „České korunovační klenoty na dosah“. České korunovační klenoty sloužily jako odznaky vlády a moci českých králů. Současnou soupravu tvoří Svatováclavská koruna, královské žezlo, jablko a korunovační plášť s hermelínovými doplňky. Od roku 1962 jsou tyto klenoty národní kulturní památkou a nejcennějším českým pokladem. Svatováclavská koruna je čtvrtou nejstarší královskou korunou na světe a nechal jí zhotovit sám Karel IV. ještě v době, kdy měl pouze titul moravského knížete. Následný osud korunovačních klenotů je natolik zajímavý, spletitý a mýty opředený, že je téměř povinností je alespoň jednou za život spatřit a nechat se fascinovat uměním tehdejších zlatnických mistrů. Originály klenotů jsou však ke spatření jen jednou zhruba za pět let, a to na Pražském hradě. V roce 2013 tak vznikla myšlenka na výrobu věrných replik, které by se staly součástí putovní výstavy, s cílem umožnit prohlídku co největšímu počtu obdivovatelů symbolů české státnosti po celé České republice. Autorem věrné repliky Svatováclavské koruny je jeden z nejlepších českých zlatníků a výtvarníků Jiří Urban z Turnova, který již realizoval šperky pro papeže Jana Pavla II. či pro britskou královnu Alžbětu II. Kromě Jiřího Urbana se na výrobě replik podíleli i manželé Blanka a Matúš Cepkovi, působící na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě, kteří se postarali o výrobu královského žezla.

Zámecký park byl obnoven v roce 2015 a zdobí ho přes 8500 nových sazenic a téměř 50 stromů. Areál je dostupný vyhlídkovou lodí, která v létě vyplouvá několikrát denně z Týna nad Vltavou, vedou sem i značené pěší trasy a cyklostezky. V průběhu letní sezony bude pro návštěvníky zámku otevřen zahradní gril s posezením a širokou nabídkou občerstvení, provoněného bylinkami ze zámecké zahrádky. Pro romantiky budou připravené piknikové koše. Program doprovodných akcí bude postupně zveřejňován na internetu. 

Kontakt:
Zámek Mitrowicz, Koloděje nad Lužnicí 1
Týn nad Vltavou, 375 01 okr. České Budějovice

Telefon: 602 284 123
Email: info@mitrowicz.cz  
www.zamekmitrowicz.cz

NÁŠ AREÁL JE STÁLE PRO VEŘEJNOST UZAVŘENÝ.


 

Nadmořská výška:
361 metrů nad mořem
WWW stránky:
Autor příspěvku: MartaM
Sdílet s přáteli
Nově otevřený zámek Mitrowicz v Kolodějích nad Lužnicí - Služby, informace
Nově otevřený zámek Mitrowicz v Kolodějích nad Lužnicí na mapě