Na soutěžním výletu potvrdíte návštěvu  →  Získáte soutěžní body  →  Za body si vybíráte odměnu

Poděbrady - Kolonáda prof. Václava Libenského s pavilonem

Turistické cíle Dům, budova

Libenského kolonáda s kruhovým pavilonem
Libenského kolonáda s kruhovým pavilonem  • Foto: markyz63

Ke každým správným lázním kolonáda zkrátka patří a nejinak je tomu i ve středočeských Poděbradech. Ta zdejší je navíc pozoruhodnou funkcionalistickou stavbou s prvky klasicismu i konstruktivismu, která byla v roce 2011 zapsána na seznam našich chráněných kulturních památek.

Celá stavba vznikla v letech 1936 až 1938 a autorem její podoby je významný architekt Vojtěch Kerhart. Kolonáda s kioskem je součástí lázeňského parku, a tedy i architektonického řešení náměstí T. G. Masaryka. Jedná se v podstatě o samostatně stojící přízemní halové „dvojlodí“. Tento otevřený - a odlehčený – objekt, postavený na půdorysu ve tvaru obdélníka, je zakončen kruhovým pavilonem.

Celá – poměrně dlouhá - kolonáda je postavena ze železobetonové konstrukce s prosklenými plochami. Její prostor vymezují tři řady pravidelných sloupů, z nichž ta vnitřní je propojena obloženým zděným soklem a kovovým rámem se skleněnými tabulkami. Střecha je plochá a přesazená.

lázeňský park (nám. TGM) s kolonádou
lázeňský park (nám. TGM) s kolonádou  •  Foto: markyz63

Pavilon na severním konci kolonády charakterizují podpůrné sloupy, skleněné stěny a kopule ze – svého času vysoce progresivního - sklobetonu. Vnitřní prostor je vydlážděn mozaikovou dlažbou a v jeho středu se nachází kruhový bazének. V čele pak můžeme vidět zděný pult na stáčení léčivé minerální vody Boček.

Své jméno získala kolonáda podle významného českého kardiologa prof. MUDr. Václava Libenského (1877 – 1938).

Soutěž - Chodíme s VZP
Počet soutěžních bodů: 10
Partner výletu
Autor příspěvku: markyz63
Sdílet s přáteli
Poděbrady - Kolonáda prof. Václava Libenského s pavilonem - Služby, informace
Poděbrady - Kolonáda prof. Václava Libenského s pavilonem na mapě