Na soutěžním výletu potvrdíte návštěvu  →  Získáte soutěžní body  →  Za body si vybíráte odměnu

Potštejn - hrad

Turistické cíle Hrad

Rozlehlé zříceniny hradu Potštejn stojí na vysokém zalesněném kopci. Potštejn se nachází v Královéhradeckém kraji, jižním směrem od Rychnova nad Kněžnou. Potštejn lze navštívit od dubna do října denně kromě pondělí. Hrad Potštejn býval nejpevnější a nejmohutnějším hradem v celé podorlické oblasti. Potštejn má půdorys podkovy, skládající se z vnitřních obytných budov, vlastního hradu a tří podkovovitých hradeb. Dochovaly se mohutné zříceniny prakticky všech hradních částí paláce, hospodářských budov, věží, hradeb i bran. Návštěvníci si mohou prohlédnout historickou expozici v nejlépe zachované čtvrté vstupní bráně. V kapli je možné uspořádat církevní svatební obřad. Pátrání po hradním pokladu popsal Alois Jirásek ve svém románu Poklad, na jehož motivy byl natočen i film. O letních víkendech vystupují v areálu hradní zříceniny pravidelně šermíři.

Historie

 • 

Hrad byl vybudován koncem 13. století Půtou z Potštejna z rodu Drslaviců. V roce 1339 hrad dobylo a pobořilo královské vojsko. V letech 1346 - 1355 byl hrad obnoven. V roce 1495 koupili hrad Pernštejnové, kteří ho důkladně přestavěli, opevnili a vytvořili z něj obranné, správní a reprezentační sídlo. V roce 1746 koupil Potštejn Jan Ludvík Harbuval de Chamaré, který v Městečku pod hradem zřídil plátenickou manufakturu s bělidly, která dodávala výrobky až do zámoří. Jeho syn Jan Antonín proslul tím, že v areálu tehdy již opuštěného a pobořeného hradu začal v roce 1762 hledat poklad. Hrabě Jan Antonín hledal poklad dlouhých 20 let, ale žádný poklad nenašel. Hledání pokladu uspíšilo zkázu hradu. V roce 1766 nechala hraběnka Anna Barbora Hurbuval de Chamaré v rozvalinách hradního paláce postavit rokokový kostelík sv. Jana Nepomuckého a později byla na dolním nádvoří vybudována kaple Božího hrobu. Po dlouhodobé nákladné rekonstrukci a statickém zajištění zdiva byl Potštejn v roce 1994 zpřístupněn veřejnosti.

Otevírací doba:

duben a říjen soboty, neděle, svátky;

květen – září denně mimo pondělí


Webové stránky: www.hrad-potstejn.cz/hrad-vstup.php

Nadmořská výška:
420 metrů nad mořem
WWW stránky:
Počet soutěžních bodů: 5
Partner výletu
Potštejn - hrad - Služby, informace
Potštejn - hrad na mapě
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace