Na soutěžním výletu potvrdíte návštěvu  →  Získáte soutěžní body  →  Za body si vybíráte odměnu

Priessnitzův pramen – Priessnitz Quelle

Turistické cíle Příroda Pramen

Přístřešek u pramene
Přístřešek u pramene  • Foto: Bobkart

Jestliže všechno začíná od Adama (mimo počátku stvoření), v lázních na Gräfenberku všechno začíná od Priessnitze. Přesněji řečeno od nějakého pra-pra-pradědečka vodního doktora Vincenze Priessnitze. Pokud pověst nelže, v časech třicetileté války udávaný prapředek udatně bránil svou dceru před jistě nečistými choutkami švédských žoldáků. Dívku sice osvobodili, nicméně dávný Priessnitz i řada jeho druhů to odnesli na životě. Dcera pak ze zármutku rovněž spáchala sebevraždu.V místě šarvátky byla studánka z které vystoupila dobrá víla a předpověděla slávu potomkům udatného ochránce, jehož krev a slzy se smísila s vodou.

Jeden z nejstarších pomníků s pramenem v areálu Studničního vrchu nad lázněmi Jeseník je tak celkem logicky věnován památce Priessnitzova rodu. Nechal jej postavit sám Vincenz Priessnitz v roce 1842 v době výročí 200 let od zmíněné tragické události. Pomník ve tvaru vysokého jehlanu či pyramidy asi 5 m vysoké na obdélníkovém podstavci. Pomník je zbudován z lomového kamene s upraveným prostranstvím a zídkou po bocích pomníku. Na vrcholku bývala amfora s omotaným hadem (symbol lékařství), dnes je na vrcholu nádoba spíš podobná váze či nějakému džbánu. Současná podoba je cca z úpravy v roce 1960, od té doby ovšem proběhlo několik dalších oprav, což ozřejmují i osazené desky či naučná tabule u pomníku.

Priessnitzův pramen
Priessnitzův pramen  •  Foto: Bobkart

Pramen leží na trase naučné stezky Stezka čisté vody, nejkratší přístupová cesta je od lázní Jeseník po zelené TZ, kolem Enhuberova pomníku, nedaleko od pramene je stejnojmenné rozcestí s odbočku žluté TZ na Studniční vrch.

A na závěr proroctví dobré víly:

„Nadejde čas, kdy zdejší pramenitá voda a jméno rodu hospodáře toto místo proslaví. Vznikne zde něco, co na světě nebude mít obdoby.“

Nadmořská výška:
839 metrů nad mořem
Autor příspěvku: Bobkart
Sdílet s přáteli
Priessnitzův pramen – Priessnitz Quelle - Služby, informace
Priessnitzův pramen – Priessnitz Quelle na mapě