Na soutěžním výletu potvrdíte návštěvu  →  Získáte soutěžní body  →  Za body si vybíráte odměnu

Přírodní rezervace Ryžovna a Mrtvý rybník

Turistické cíle Skalní útvar

Bývalý čedičový lom v PR Ryžovna
Bývalý čedičový lom v PR Ryžovna  • Foto: siloto

Přírodní zajímavosti PR Ryžovna a Mrtvý rybník se nacházejí v Krušných horách a vzdálenost od sebe je okolo tří kilometrů. Spojuje je NS Hřebečná a cyklotrasa Euregio Egrensis.
Přírodní rezervace Ryžovna - návrší mezi Hřebečnou a Ryžovnou v n. m. 1000–1040 m bylo prohlášeno přírodní rezervací (PR Ryžovna) v r. 1996. Jde o horský hřeben, tvořený převážně horninami vulkanického původu. Zde jsou na ploše 20 hektarů chráněny nejen odkryvy čedičových hornin, ale také ohrožená rostlinná a živočišná společenstva vrcholové části Krušných hor. V oblasti bylo několik lomů. Za pozornost stojí ten největší, právě v něm je odkryta charakteristická sloupcovitá odlučnost vyvřelé horniny z období třetihor (před 35 - 17 miliony lety).
K bývalému lomu vede NS Hřebečná.
Vydáme-li se pak po NS Hřebečná směrem na západ a po červené turistické značce - cyklotrasa Euregio Egrensis - dostaneme se příjemnou lesní cestou k Mrtvému rybníku (50°23'35.733"N, 12°51'50.988"E). Mrtvý rybník leží uprostřed lesů přibližně tři kilometry severovýchodně od Hřebečné. Podle tmavého zbarvení vody způsobeného okolní rašelinou bývá někdy též nazýván Černý rybník. Vodní dílo vzniklo v 16. století pro potřeby okolních dolů.

V zimním období bývá poblíž PR Ryžovna otevřený stánek U Maringotky (50°23'34.709"N, 12°50'22.594"E) ležící přímo na běžkařské Krušnohorské magistrále, v jiném období je třeba spoléhat na své zásoby, ovšem nedaleko jsou obce Horní Blatná, Hřebečná a Boží dar, kde je dostatek restaurací a kde je možno se i ubytovat.

V okolí lze najít mnoho dalších zajímavých míst k navštívení, např. Horní Blatná, Boží Dar, Abertamy.
Celkem nedaleko jsou i ruiny bývalého zajateckého tábora na Rolavě v bývalých cínových dolech (50°23'52.984"N, 12°37'51.420"E). Starší název byl Sauersack.

Nadmořská výška:
1036 metrů nad mořem
WWW stránky:
Autor příspěvku: siloto
Sdílet s přáteli
Přírodní rezervace Ryžovna a Mrtvý rybník - Služby, informace
Přírodní rezervace Ryžovna a Mrtvý rybník na mapě