Na soutěžním výletu potvrdíte návštěvu  →  Získáte soutěžní body  →  Za body si vybíráte odměnu

Prkenný Důl – rybník a rybí přechod na Sněžném potoce

Turistické cíle Příroda Rybník

Na hrázi rybníka
Na hrázi rybníka  • Foto: dupis

Sněžný potok pramení na luční enklávě Sněžné Domky na Rýchorách. Po prudším spádu Černou roklí jej pod horskou chatou Ozon posílí levostranný přítok Vizovského potoka. Poté vody Sněžného potoka dotečou Sněžným údolím do Prkenného Dolu. Asi půl kilometru za obcí je zachytává hráz rybníka, která způsobuje výškové rozdíly mezi hladinami vlastního rybníka a pokračujícího potoka pod hrází. Ty brání migraci pstruhů.

Aby se pohybu pstruhů nebránilo, byl v roce 2007 na levé straně rybníku zbudován obtokový rybí přechod. Jeho délka je 175 metrů a v podélném sklonu splňuje podmínky pro migraci ryb ve pstruhovém pásmu. Jeho dvojí Ostré meandry umožňují nejen překonat výškový rozdíl v daném terénu, ale v tůních vytvořených v ohybech pstruzi nacházejí místo odpočinku před namáhavým překonáním dalšího úseku protiproudu, tzv. brodu.

Aby vlastní koryto rybího přechodu nepropouštělo vodu, je zhotoveno z betonového žlabu, jehož dno i stěny jsou obložené říčními valouny.

Současně s vytvořením obtokového rybího přechodu bylo provedeno i odbahnění a rekonstrukce funkčních objektů průtočného rybníku. Bylo vybagrováno a odvezeno 5.460 m3 naplaveného bahna. Funkční objekty spolykaly více než 370 m3 betonu.

Obtokový rybí přechod, na konci se prudce lomí vpravo
Obtokový rybí přechod, na konci se prudce lomí vpravo  •  Foto: dupis

Náklady spojené s odbahněním rybníka a výstavbou rybího přechodu jsou uvedené na informační ceduli u vstupu k rybníku. Odbahnění stálo celkem 5.997.612 Kč, rybí přechod 3.030.281 Kč. Kolik na dílo přispěla Evropská unie, Státní fond životního prostředí ČR a město Žacléř si můžete přečíst na fotografii již poničené informační cedule.

Kolem rybníka vede zelená turistická značka ze Žacléře k pevnosti Stachelberg nad Babím.

Nadmořská výška:
501 metrů nad mořem
Autor příspěvku: dupis
Sdílet s přáteli
Prkenný Důl – rybník a rybí přechod na Sněžném potoce - Služby, informace
Prkenný Důl – rybník a rybí přechod na Sněžném potoce na mapě