Na soutěžním výletu potvrdíte návštěvu  →  Získáte soutěžní body  →  Za body si vybíráte odměnu

Pytlácké kameny v Jizerských horách

Turistické cíle Příroda Skalní útvar

Pytlácké kameny
Pytlácké kameny  • Foto: dupis

Pytlácké kameny (975 m n. m.) se nacházejí ve Středním Jizerském hřbetu, severozápadně od osady Jizerka. Žulové skalní uskupení na vrcholu vyčnívá nad okolní lesní porost, je proto viditelné z přístupové červené magistrály, Malé i Velké Jizerské louky. Temeno východní části skalního útvaru je přístupné turistům. Výstup jim umožní stupně z ohnuté ocelářské výztuže zasekané do skály.

Z vrcholu je pěkný kruhový výhled. Od severu po východ se táhne Vysoký Jizerský hřbet. Pod ním protéká v meandrech Jizera. Kolem řeky se rozprostírá NPR Rašeliniště Jizery. Na polské straně je Izerska Łąka, na ní bývalá osada Wielka Izera. V jihovýchodním směru uvidíte Věžní skály (1.018 m n. m.), také zvané Jelení stráň. Kruhový výhled pokračuje přes osadu Jizerka a Vlašský hřbet ke dvěma horám na západ od nás, kterými jsou Jizera (1.122 m n. m.) a Smědavská hora (1.084 m n. m.). Kruh v severozápadním směru uzavírá Paličník (944 m n. m.), Klínový vrch (972 m n. m.) a Smrk (1.124 m n. m.).

Průlez u Pytláckých kamenů
Průlez u Pytláckých kamenů  •  Foto: dupis

Pytlácké kameny jsou přístupné po červené turistické značce (tzv. magistrále) z osady Jizerka nebo z opačného směru od Předělu pod Plochým vrchem (939 m n. m.). Na některé úseky hřebenovky je zakázaný vjezd cyklistům.

Pytlácké kameny dostaly jméno po králi jizerskohorských pytláků Hennrichovi. Vypráví se, že za napoleonských válek Hennrich dezertoval z armády a skrýval se pod kameny v provizorním příbytku z kůry. Odtud se vydával pytlačit. Lesníci se jej snažili dopadnout, leč marně. Pytlák Hennrich jim unikal. Protože ho žádná střela nezasáhla, začalo se o něm povídat, že je nezranitelný. Pytlák Hennrich se stal legendou.

Jednou se chtěl Hennrich pomstít hajnému Johannu Stefanovi z Jizerky, přezdívanému Schneider Hansl. Namířil na něj puškou oknem hájovny. Před Schneidera Hansla se však postavila jeho těhotná žena a řekla: „Střelíš-li, zastřelíš tři“. Pytlák Hennrich nevystřelil, usmál se a odešel.

Výstup na Pytlácké kameny
Výstup na Pytlácké kameny  •  Foto: dupis

Osudnou se Hennrichovi stala jedna z cest pro vodu. U Příčné vody jej spatřil jednoruký revírník Hub z Jizerky doprovázený hajným Schneiderem Hanslem, kterého Hennrich nezastřelil. Když neozbrojený pytlák nabíral vodu z potoka, spatřil dvojici svých pronásledovatelů. Pokusil se utéci, ale bylo pozdě. Revírník Hub po něm vystřeli a zasáhl jej. Těžce raněný pytlák lesníkům sice unikl, ale po několika dnech ho našli mrtvého pět set metrů jihozápadně od kamenů. Lesníci Hennricha na místě zahrabali. Zanedlouho se nad jeho hrobem objevil dřevěný kříž. Ztrouchnivělý byl již mnohokrát vyměněný, naposledy v roce 2004. Na kříži je Hennrichovo jméno a letopočet 1813, který připomíná, kdy legendární pytlák přišel do Jizerských hor.

V nejstarší kreslené mapě jsou prý Pytlácké kameny pojmenované jako Heinrichsloche (Hennrichovo doupě).

Nadmořská výška:
975 metrů nad mořem
Autor příspěvku: dupis
Sdílet s přáteli
Pytlácké kameny v Jizerských horách - Služby, informace
Pytlácké kameny v Jizerských horách na mapě