Na soutěžním výletu potvrdíte návštěvu  →  Získáte soutěžní body  →  Za body si vybíráte odměnu

Roupov

Turistické cíle Památky a muzea Zřícenina

Roupov
Roupov  • Foto: liga

Zřícenina hradu Roupov stojí na ostrohu nad stejnojmennou obcí na Plzeňsku. Z hradu se zachovalo obvodové zdivo hradního paláce, opevnění východního Předhradí se dvěma baštami, torzo vstupního křídla s bránou a válcová obranná věž. Mimořádnou zajímavostí je hradní kuchyně z konce 16. století se štíhlým osmibokým komínem, který je charakteristickou dominantou zříceniny hradu Roupov. Hradní zříceniny jsou volně přístupné.

Historie

Hrad vznikl zřejmě již ve 13. století. V letech 1380 ? 1393 byl hrad zcela přestavěn královskou dvorní hutí pro Něpra z Roupova. V letech 1595 ? 1598 byla vybudována velká hradní kuchyně a hradní interiéry byly vyzdobeny přepychovými kamny. Páni z Roupova vlastnili hrad do roku 1607. Za třicetileté války hrad hodně utrpěl. Po roce 1704, kdy získal roupovské panství Jan Jiří z Haubenu, začal hrad chátrat a byl používán jako levný zdroj stavebního materiálu.

Roupov - Služby, informace
Roupov na mapě
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace