Na soutěžním výletu potvrdíte návštěvu  →  Získáte soutěžní body  →  Za body si vybíráte odměnu

Rozhledna Maxe Švabinského na Kozlovském kopci

Turistické cíle Technické zajímavosti Rozhledna

Na rozhledně
Na rozhledně  • Foto: dupis

Kozlovský kopec (601 m n. m.) se nachází jihozápadně od České Třebové. Ještě před sto lety býval rájem houbařů a borůvkářů. Od dvacátých let minulého století však začal být zajímavý i pro turisty. V roce 1929 na něm pracovníci Vojenského zeměpisného ústavu postavili za přispění města první dřevěnou rozhlednu vysokou 29 metrů. Na její vyhlídkovou plošinu se stoupalo po pěti dřevěných žebřících.

Kozlovský kopec se díky rozhledně, a od roku 1932 i nově postavené chatě, stal cílem turistů z blízkého i vzdálenějšího okolí. Jejich potěšení však netrvalo dlouho. V roce 1939 rozhlednu zasáhl blesk. Poničil ji natolik, že její dřevěná konstrukce musela být snesena.

Od srpna 2000 stojí na Kozlovském kopci rozhledna nová, kovová. Její slavnostní otevření a zpřístupnění veřejnosti se konalo 19. května 2001. Typizovaná věž sloužící také k přenosu signálu mobilního operátora je vysoká 55 m. Na vyhlídkovou plošinu ve výšce 32,8 m vede úzké točité schodiště se 174 schody. Vždy po 13 schodech malá podesta umožňuje stoupajícím a sestupujícím návštěvníkům se vyhnout.

Příchod k rozhledně z východu
Příchod k rozhledně z východu  •  Foto: dupis

Rozhledna je pojmenovaná po Maxu Švabinském (*1873, ƚ 1962), českém malíři a rytci. Umělec je s krajem spjat. Po Vánocích roku 1895 jako student přijal pozvání manželů Vejrychových do jejich chaloupky v Kozlově pod kopcem. To již znal jejich dceru Elu, se kterou se později oženil (a po čase i rozvedl).

Z vyhlídkové plošiny je kruhový rozhled. Za dobré viditelnosti lze spatřit i vzdálené cíle. Na severu jsou to Orlické hory s Velkou Deštnou (ve vzdálenosti 47 km), na severovýchodě Králický Sněžník (47 km), Suchý vrch (27 km), téměř na východě Praděd (63 km), na jihozápadě Buchtův kopec (31 km), Devět skal (35 km), na západě Litomyšl (7 km), vysílač Krásný (48 km), na severozápadě komíny chvaletické elektrárny (70 km), Kunětická hora (47 km), blíže k severu Sněžka (100 km) a Andrlův chlum (9 km). Na severovýchodě se nachází jako na dlani Česká Třebová.

Pohled na rozhlednu z východu
Pohled na rozhlednu z východu  •  Foto: dupis

Na Kozlovský kopec můžete vystoupat po červené turistické značce z České Třebové (3 km), po téže barvě z Litomyšle (13,5 km) nebo po modré značce ze Semanína (3,5 km). Komu by se nechtělo, anebo nemůže, stoupat po svých nebo šlapat do pedálů, může přijet autem až k samotné chatě Maxe Švabinského, od které je to k rozhledně necelých 150 metrů.

Rozhlednu vlastní ze 2/3 Radiomobil a.s., z 1/3 město Česká Třebová. Provozuje ji Klub českých turistů z České Třebové. Rozhledna je otevřená od května do června a od září do října v sobotu, v neděli a ve svátek. O letních prázdninách, v červenci a srpnu, každý den. Otevírací doba je vždy od 10 do 18 hodin. Vstupné koncem května 2015 činilo 20 Kč. Dětem a členům KČT je poskytována sleva.

Nadmořská výška:
601 metrů nad mořem
Autor příspěvku: dupis
Sdílet s přáteli
Rozhledna Maxe Švabinského na Kozlovském kopci - Služby, informace
Rozhledna Maxe Švabinského na Kozlovském kopci na mapě