Na soutěžním výletu potvrdíte návštěvu  →  Získáte soutěžní body  →  Za body si vybíráte odměnu

Rozhledna na hradě Kostomlaty.

Turistické cíle Výletní místa a parky Vyhlídka

 • Foto: Hribal

Na výrazném kopci nad obcí Kostomlaty stojí zbytky jednoho z velkých kamenných hradů v Českém středohoří. Hrad byl postaven na začátku 14. století. Opuštěn byl koncem 16. století a od té doby chátrá. Z hradu zůstala výrazná zřícenina, které dominují dvě věže a vysoké zbytky zdí dvou paláců.

O zříceninu pečuje Občanské sdružení pro záchranu hradu Kostomlaty. Postupně celý areál hradu odlesnili a uklidili. V roce 2014 zpřístupnili horní část hradu, kde jsou dva paláce s nádvořím a věž máselnicového tvaru. Je to kulatá věž zakončená užší nástavbou, okolo které je Ochoz. Ve věži bylo vybudované nové dřevěné schodiště a na vrcholu byla zpřístupněna rozhledna.

Již v polovině 19. století sloužila věž jako rozhledna. Na vrchol věže vedlo dřevěné točité schodiště, které časem zchátralo a věž pak byla dlouhá léta nepřístupná. Z rozhledny je pěkný výhled na Krušné hory, České středohoří, Kostomlaty a Teplice.

 •  Foto: Hribal

Zřícenina je volně přístupná, neplatí se žádné vstupné, ale je možno dobrovolně přispět na opravu hradu. Rozhledna je přístupná SO a NE od 10 do 16 hodin.

Nadmořská výška:
549 metrů nad mořem
Autor příspěvku: Hribal
Sdílet s přáteli
Rozhledna na hradě Kostomlaty. - Služby, informace
Rozhledna na hradě Kostomlaty. na mapě