Na soutěžním výletu potvrdíte návštěvu  →  Získáte soutěžní body  →  Za body si vybíráte odměnu

Rudoltice - Nový zámek

Turistické cíle Zámek

přístupová alej
přístupová alej  • Foto: markyz63

Rudoltický zámek byl postaven - jako reprezentativní čtyřpatrová barokní budova francouzského typu - rodem Lichtenštejnů v letech 1698 - 1712. Nacházel se nedaleko zámku ve městě Lanškroun. Již v roce 1714 vyhořel. Poté byl sice zrekonstruován, ale vzápětí ho postihl znovu stejný osud a zakonzervována byla již jen jeho část.

Podobu původní monumentální stavby na půdorysu písmene H navrhl významný italský stavitel Domenico Martinelli. Jednalo se o vrcholně barokní sloupovou architekturu s výraznými rizality. Každé patro mělo 14 místností a bylo zdobeno nástěnnými malbami.

Zachovalým torzem zámku se stala jedna z jeho nárožních věží, která od roku 1802 sloužila jako hostinec. Věž je nejlépe dostupná alejí ze silnice mezi Lanškrounem a Rudolticemi a je - zejména v zimních měsících - výraznou dominantou okolní krajiny.

Fragment gigantické stavby na Zámeckém vrchu nad městem Lanškroun najdeme na adrese Rudoltice č.p. 159 a již od května roku 1958 se jedná o chráněnou kulturní památku. Tou se třípatrová zámecká věž stala coby vysoce hodnotná ukázka vrcholně barokní východočeské architektury. Součástí této stavby jsou také rozsáhlé zámecké sklepy.

zámecká věž
zámecká věž  •  Foto: markyz63

Na závěr snad ještě pár jmen. Zámecká budova byla vystavěna nákladem Jana Adama Ondřeje z Liechtenštejna. Projekt stavby (možná jen částečně) vypracoval architekt Domenico Martinelli, zatímco Anton Erhart Martinelli zde pak působil jako „stavební dozor“. Jako architektův asistent a odpovědný vedoucí stavby zde působil Antonio Salla, ale samotné stavební práce vedl Giovanni de Gabrieli. Mezi mistry, kteří na stavbě zámku pracovali, bývají nejčastěji zmiňováni lanškrounský tesař Lorenz Kaplan a olomoucký kameník Václav Roeder.

Nadmořská výška:
435 metrů nad mořem
Autor příspěvku: markyz63
Sdílet s přáteli
Rudoltice - Nový zámek - Služby, informace
Rudoltice - Nový zámek na mapě
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace