Na soutěžním výletu potvrdíte návštěvu  →  Získáte soutěžní body  →  Za body si vybíráte odměnu

Šelmberk

Turistické cíle Památky a muzea Zřícenina

 • Foto: klauz

Rozsáhlé zříceniny hradu Šelmberk stojí na ostrohu nad údolím Blanice, uprostřed parkově upravené KRAJINY nedaleko Mladé Vožice na Táborsku v Jihočeském kraji. Dominantou hradní zříceniny je zdaleka viditelná 26 metrů vysoká válcová věž, která stojí na nejvyšším místě úzkého skalnatého hřebenu. V patře je původní vchod s hrotitým portálem, odkud vedla lávka do hradního paláce. V roce 1783 byla věž rekonstruována a později upravena na rozhlednu. Poblíž jsou pozůstatky starého paláce ? obvodové zdi a valeně zaklenuté sklepy. Více zachována je renesanční palácová budova s příčným křídlem vysunutým do příkopu, ve kterém býval průjezd s hlavním vstupem. Hradní zříceniny jsou volně přístupné.

Historie

Hrad založili na počátku 14. století příslušníci rodu Buziců, kteří se pak psali ze Šelmberka a sídlili tady až do počátku 15. století. V 1. polovině 16. století byl hrad rozšířen a renesančně přestavěn. Brzy poté však přestal být hrad obýván, zůstal opuštěn a během 17. století zpustl. Koncem 18. století nechal Leopold z Kuenburgu zřídit v hradních zříceninách vyhlídkovou terasu a jejich okolí upravit na anglický park.

Nadmořská výška:
460 metrů nad mořem
Počet soutěžních bodů: 3
Partner výletu
Šelmberk - Služby, informace
Šelmberk na mapě
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace