Na soutěžním výletu potvrdíte návštěvu  →  Získáte soutěžní body  →  Za body si vybíráte odměnu

Skalní věž Baba

Turistické cíle Příroda Skalní útvar

Skalní věž Baba
Skalní věž Baba  • Foto: dupis

Přírodní park Hrádeček v Mladobucké vrchovině skrývá ve svých lesích množství skalních útvarů, ba v některých případech i skupiny připomínající miniaturní skalní města.

Skalní útvary v celém přírodním parku vznikaly za sucha usazováním v pouštním prostředí před 270 miliony let. Slepencové útvary obsahují zvětralé valouny, které sem dopravily velké řeky z centrálního masivu Krkonoš v období permu a karbonu.

Na skalní útvary je bohatý i Havraní důl. V jeho svahu se nachází izolovaná skalní věž Baba. V její horní části upoutá pozornost skalní okno, které vzniklo rychlejším zvětráváním horniny kolem pukliny. V souvislosti se skalními mosty, branami a okny se hovoří o takzvaných skalních perforacích. Ty patří mezi nejatraktivnější přírodní výtvory. Skalní perforace vznikají nejčastěji v sedimentárních horninách, jako jsou pískovce nebo vápenec, ovšem výjimkou nejsou ani ve slepencích neboli konglomerátech.

Skalní věž Baba
Skalní věž Baba  •  Foto: dupis

Na skalní věži, zvláště na jejím vršku, se uchycují náletové dřeviny. Věž obrůstá také mechem a kapradím.

Kolem skalní věže Baba nevede žádná turistická značka. Půjdete-li od hradu Břecštejn po značené naučné stezce Okolo Pekelského vrchu, narazíte na odbočku do soutěsky v Havraním dolu (viz foto). Když se ve směru ukazatele (šipky) vydáte, po necelých sto metrech dojdete k popisované skalní věži.

Značení naučné stezky může být před odbočkou do soutěsky trochu zmatečné, jelikož v místě probíhá kácení lesa (šli jsme tudy v listopadu 2014). Patroni naučné stezky se o značení dobře starají. Dá se předpokládat, že vás bloudit nenechají.

Nadmořská výška:
455 metrů nad mořem
Autor příspěvku: dupis
Sdílet s přáteli
Skalní věž Baba - Služby, informace
Skalní věž Baba na mapě