Na soutěžním výletu potvrdíte návštěvu  →  Získáte soutěžní body  →  Za body si vybíráte odměnu

Státní zámek Slatiňany

Turistické cíle Památky a muzea Zámek

Pohled od severu
Pohled od severu  • Foto: Bustajar

Státní Zámek Slatiňany

Zámek ve Slatiňanech - původně gotická tvrz nad řekou Chrudimkou - se běhěm staletí stal místem, kde knížecí rodina Auerspergů trávila svůj rodinný život. S nadsázkou můžeme prohlásit, že jde vlastně o rodinný domek 101+1. Nachází se na okraji anglického krajinářského parku založeného již na konci 18. století. V areálu lze navštívit i knížecí stáje s chovem starokladrubských vraníků či nedaleký Kočičí hrádek, který nechala postavit pro potěchu svých dětí kněžna Vilemína Auerspergová, rozená Kinská.

Slatiňany, zámek
Slatiňany, zámek  •  Foto: Valdomhayzle

Prohlídkové okruhy jsou na zámku dva. První seznamuje s rodinným životem knížecí rodiny v zámeckých interiérech, ze kterých získáte pocit toho, že před chvílí kníže či kněžna odešli. Pohodovou atmosférou na Vás dýchnou pokoje zaplněné množstvím cenných předmětů a zároveň se seznámíte s moderními prvky bydlení počátku 20. století. Na trase je k vidění například centrální vytápění včetně unikátní zámecké kotelny, kuchyně z konce 19. století, umývárna nádobí, toalety či koupelny s vanou.

Druhým okruhem je hipologická expozice věnovaná překrásnému zvířeti - koni. Ve sbírkách, které svým zaměřením patří mezi největší na světě, se seznámíte s anatomií a vývojem koňovitých, zhlédnete obrazy od nejslavnějších malířů, kteří svou tvorbu zasvětili koním, dozvíte se něco o španělské jezdecké škole, postrojích, sedlech, parforsních honech či steeplechase.

Nadmořská výška:
260 metrů nad mořem
WWW stránky:
Autor příspěvku: Bustajar
Sdílet s přáteli
Státní zámek Slatiňany - Služby, informace
Státní zámek Slatiňany na mapě