Na soutěžním výletu potvrdíte návštěvu  →  Získáte soutěžní body  →  Za body si vybíráte odměnu

Tvrz Orlice

Turistické cíle Muzeum

Tvrz Orlice
Tvrz Orlice  • Foto: tvrzorlice

Tvrz Orlice se nachází na okraji města Letohrad uprostřed přírody. Sídlo vzniklo pravděpodobně na konci 13. století, v 16. století pak byla tvrz přestavěna na renesanční zámek. Po odstěhování šlechty z Orlice v roce 1650 na kyšperecký zámek, byl objekt upraven pro hospodářské účely. Koncem 20. století byly do areálu tvrze přistavěny autodílny a objekt tvrze 40 let chátral. V roce 2008 Tvrz Orlici zakoupila společnost EYWAN s.r.o., která zahájila práce pro obnovu celého areálu. Po dokončení revitalizace v červnu 2012 vznikl na východě Čech nový turistický cíl, který návštěvníkům nabízí nejen prohlídku zámku, ale i restauraci, středověkou krčmu a ubytování ve ****hotelu a wellness. Historický objekt s vzácně zachovalými stavebními částmi z období gotiky, renesance, baroka a klasicismu je kulturní památkou. Zachovalá figurální sgrafitová výzdoba na vnější omítce renesanční věži zámku potvrzuje výjimečnost tohoto sídla mezi venkovskými sídly v celých Čechách. Pod současnou podlahou se skrývá původní hradební zeď tvrze z konce 13. století o šířce 2,1 m a byl objeven 400 let utajený středověký sklep. Při archeologickém průzkumu bylo nalezeno velké množství fragmentů kachlů ze všech stavebních období tvrze. Také nálezy nástěnných maleb z druhé poloviny 16. století nemají v celém regionu východních Čech za posledních 60 let obdoby.

» Trasa A je prohlídka renesančního zámku s unikátními skleněnými podlahami, kterými je vidět do hloubky až 4 metrů na zbytky původních gotických staveb. Navštívíte i původní gotické sklepení. Uvidíte zde jedinečné zbraně (tarasnice dlouhá 3,5 m), nálezy z období Slovanů, jeden z nejdelších gotických mečů v Čechách, avarskou šavli, obrazy, trofeje, jedinečná kachlová kamna a dokonce i původní středověkou toaletu.

» Na trase B si v dobové knihtiskařské dílně vyzkoušíte práci s Gutenbergovým lisem a mnoha dalšími stroji. Expozici doplňují vzácné exponáty ojedinělých tisků - knih, v některých z nich budete moci listovat pomocí velké dotykové obrazovky. Je zde dokonce i faximile Codexu Gigas (Ďáblovy Bible) a originál Mattiliho herbáře z roku 1596. Odbíjející věžní hodiny Vás navedou do expozice archeologických nálezů z podzemí tvrze, zde si děti mohou vyzkoušet, jak archeologové střepy skládali.

» Trasa C je Kouzelný les - Fauna ČR. Expozice vhodná především pro rodiny s dětmi, mateřské školy a žáky 1. stupně. Je zde k vidění více než 100 vycpaných zvířat. Děti se během prohlídky aktivně zapojují, plní nejrůznější úkoly jejichž prostřednictvím se seznamují s faunou ČR.

V areálu Tvrze se navíc nachází dětské hřiště s oblíbenou lanovkou a také dvě voliéry s nosálem červeným a výrem velkým.Výlet do Letohradu je možné spojit i s prohlídkou největšího Muzea řemesel ve střední Evropě, které je od Tvrze vzdálené pouhé 3km.

Areál nabízí, kromě prohlídek historických interiérů zámku, také ubytování v moderním **** hotelu s vlastním wellness a konferenčním sálem. Je to místo jako stvořené pro pořádání svateb, oslav a firemních akcí.

Letohrad je krásné město v Orlických horách, kam stojí za to se podívat. Středověká Tvrz Orlice leží na jeho východním okraji přímo u rybníka a lesa. Krásná příroda a rozsáhlé možnosti turistického, sportovního a kulturního vyžití Vám nedá na pobyt v našem městě i kraji zapomenout. V anketách cestovního ruchu patří Letohrad mezi tři nejoblíbenější místa Orlických hor a Podorlicka, kam se turisté rádi vracejí.

 

Nadmořská výška:
375 metrů nad mořem
WWW stránky:
Počet soutěžních bodů: 5
Partner výletu
Autor příspěvku: tvrzorlice
Sdílet s přáteli
Tvrz Orlice - Služby, informace
Tvrz Orlice na mapě
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace