Na soutěžním výletu potvrdíte návštěvu  →  Získáte soutěžní body  →  Za body si vybíráte odměnu

Vesec (u Sobotky) – vesnický skanzen, český Hollywood i slavný Liptákov

Turistické cíle Památky a muzea Skanzen

 • Foto: markyz63

Vesnička Vesec, součást obce Libošovice (samostatnou obcí byl Vesec až do roku 1964), je Takovými malými Holašovicemi. Nezaujala sice tvůrce seznamu památek UNESCO, ale vesnickou památkovou rezervací byla vyhlášena již v roce 1995. Obec Vesec byla – zřejmě - založena již někdy na přelomu 11. a 12.století (první písemné zmínky o obci však pocházejí až ze století 16.) a na rozdíl od své slavnější sestřičky se může pochlubit ještě jednou raritou. V obci se totiž nachází téměř tolik usedlostí (25 popisných čísel) jako stálých obyvatel (26), tudíž na jednoho místního obyvatele připadá 0,96 domu. Některé prameny dokonce uvádí, že v roce 2007 byl tento poměr 27 stavení na 12 obyvatel, což by znamenalo 2,25 domu na obyvatele … a to už se vyplatí.

Ale dost teorií a statistik. Skutečností zůstává, že zdejší Vesnickou památkovou rezervaci lidové architektury tvoří ojediněle dochovaná česká okrouhlice, konkrétně soubor 18 – většinou - roubených staveb, které představují převážně usedlosti "soboteckého typu pojizerského roubeného domu". Hlavním znakem těchto objektů jsou sdružená okna v průčelí, která jsou téměř všude v původním Stavu. Obytná stavení – tedy někdejší statky a domkářské usedlosti - obklopují zpravidla hospodářské budovy. Usedlosti jsou uspořádány kolem – téměř kruhové - návsi, uprostřed které se nachází rybník. A najdete na ní i zajímavou nástěnku s „reklamami“ na úrazy elektrickým proudem (viz. fotogalerie).

usedlost čp. 9
usedlost čp. 9  •  Foto: markyz63

Zajímavostí obce je také dvojice děl sochařských. Jefdná se o sochu sv. Jana Nepomuckého a zejména práci lidového umělce Josefa Zeman ze Žernova, tedy o jeho sousoší Nejsvětšjší trojice z roku 1834, kde Bůh otec klečí na zeměkouli. Dřík a sokl pak zdobí reliefy s legendami o sv. Starostě, portugalské světici, ukřižované vlastním otcem za neposlušnost a nošení plnovousu.

Co se týče stáří jednotlivých usedlostí, tak ty současné pocházejí převážně z období 18–19. století. Za použití několika informací z místní kroniky a záklopních nápisů zjistíme, že např. grunt čp. 15 pochází z roku 1787, čp. 11 z roku 1808 nebo čp. 7 z roku 1833.

 •  Foto: markyz63

Vesec je však také skutečným českým Hollywoodem, protože jeho podobu znají – mnohdy nevědomky – především milovníci filmových představení a televizních obrazovek. Své filmy zde natáčeli mnozí čeští i zahraniční režiséři, čemuž jistě napomohla i malá vzdálenost od hlavního města. Jako první se zde natáčely filmy Léto (1948) a Vzbouření na vsi (1949). Po delší pauze následoval dětský muzikál Přijela k nám pouť (1973) a zahraniční filmy Porážka, Syn třinácti otců a Johanes. A přibývaly další filmy jako Před bouří, Komediant, Podzemí nebo divácky velmi oblíbené kopmedie a pohádky. Stačí jmenovat tituly Jak dostat tatínka do polepšovny a Čertův švagr. Skutečným – zde natočeným – klenotem naší kinematografie pak byl kultovní film Jára Cimrman ležící, spící. Vpomeňme muzeum peří, nacházející se v čp. 19.

Natáčela zde mnohokrát i Československá (Česká) televize. Točily se zde například některé povídky z cyklu Bakaláři, V zámku a podzámčí, Psohlavci nebo dokument Jana Bonaventury Svatba v Českém ráji aneb Jak to bylo dál s Prodanou nevěstou. V 90. letech přibyly dva snímky; jeden díl seriálu Dlouhá cesta Lukáše Bímana a část filmu Haliny Pawlovské Díky za každé nové ráno. Naposledy sem zavítali filmaři v roce 2001, kdy se zde natáčel seriál O ztracené lásce. Obliba Vesce mezi filmaři je – kromě dostupnosti – přičítána zejména tomu, že se zde nacházejí většinou přízemní nebo patrové domy s pavlačí, které se vyznačují přibližně stejnou velikostí.

Návštěva Vesce u Sobotky je vždy romantická, velmi příjemná a uklidňující. Není se - koneckonců - čemu divit ... vždyť se nacházíme v Českém ráji.

Nadmořská výška:
300 metrů nad mořem
Autor příspěvku: markyz63
Sdílet s přáteli
Vesec (u Sobotky) – vesnický skanzen, český Hollywood i slavný Liptákov - Služby, informace
Vesec (u Sobotky) – vesnický skanzen, český Hollywood i slavný Liptákov na mapě