Na soutěžním výletu potvrdíte návštěvu  →  Získáte soutěžní body  →  Za body si vybíráte odměnu

Vrchní Orlice - kostel sv. Jana Nepomuckého

Turistické cíle Památky a muzea Kostel

 • Foto: Vladin

Vrchní Orlice od roku1603 samostatná obec, dnes osada nacházející se mezi Bartošovicemi a neratovem v Orlických horáchna česko - polské hranici. První písemný záznam o Vrchní Orlici pochází z roku 1567. Do roku 1945 převažovalo ve Vrchní Orlici německé obyvatelstvo. Odsunem Němců, došlo k vylidnění a k následné zkáze dříve prosperující vesnice. Do dnešní doby se zachoval pouze kostel a dvě rekreační chalupy, původně jedna byla Kovárnou a druhá kolařstvím. Zbývající usedlosti byly srovnány se zemí.

Dominantou Vrchní Orlice je devastovaný kostel sv. Jana Nepomuckého, který vznikl přestavbou původní hřbitovní kaple, stavitelem Karlem Antoniem Reinem v letech 1708 – 17012. Jedná se o stejného stavitele, který se podílel na stavbě poutního barokního kostela v nedalekém Neratově. Kostel v Orlici je jednolodní obdélníková stavba, se sedlovou střechou a s půlkruhovým presbytářem na východní straně a kostelní věží na straně západní. Z původního vybavení kostela se do dnešních dnů dochovaly dvě řady lavic.

Orlický kostel byl v roce 2012 prohlášen za kulturní památku. Od roku 2011 probíhají stavební práce na záchranu kostela s podporou farnosti v Neratově, Sdružení Neratov, MAS Splav a dalších subjektů. Kostel je běžně přístupný. Bohoslužby se v kostele konají na svátek Jana Nepomuckého.Jinak je interiér kostela využíván k pořádání tematických výstav a hudebních koncertů.

 •  Foto: Vladin

Kuriozitou, vztahující se ke kostelu ve Vrchní Orlici je, že se v něm natáčely některé scény filmu Obsluhoval jsem anglického krále režiséra Jiřího Menzla.

Autor příspěvku: Vladin
Sdílet s přáteli
Vrchní Orlice - kostel sv. Jana Nepomuckého - Služby, informace
Vrchní Orlice - kostel sv. Jana Nepomuckého na mapě
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace