Na soutěžním výletu potvrdíte návštěvu  →  Získáte soutěžní body  →  Za body si vybíráte odměnu

Zámek Častolovice - jeden ze Zámků na Orlici

Turistické cíle Zámek

Renesanční zámek Častolovice.
Renesanční zámek Častolovice.  • Foto: DSOHP

Současná podoba zámku má hodnotu nejen historickou, ale díky nekonečnému úsilí paní majitelky Diany Phipss Sternbergové, která mimo jiné patří i k významným bytovým architektům, se stal i oázou klidu, pohody a krásy. Ta Vás v podobě osobních předmětů, fotografií a především květin, provází na každém kroku a v každém detailu. Interiéry i exteriéry zámku tak nejsou jen muzeem, ale místem, kde se žije, a kde jsou historické věci součástí moderního života. A právě to je na častolovickém zámku nezapomenutelné!

Na návštěvu častolovického zámku si určitě udělejte dostatek času, protože přáním paní majitelky je, aby se na zámku i v jeho okolí všichni cítili pohodlně, a aby si zde každý návštěvník našel svůj zájem a zábavu. A že je z čeho vybírat! Čekají vás útulné zámecké expozice, galerie s prodejními výstavami obrazů či fotografií, nádvoří s kavárnou a restaurací a příjemným venkovním posezením s tóny vážné hudby, kde si můžete dát i oběd. V letním období je na nádvoří také zmrzlinový stánek.

Arkádová chodba s květinami.
Arkádová chodba s květinami.  •  Foto: DSOHP

Z nádvoří můžete vyjít rovnou do  krásného anglického parku s Vodní a Růžovou zahradou s rozmanitými druhy vzácných květin. Okolo zámku bylo vysázeno na 200 druhů staromódních růží, které lidé přijíždějí obdivovat hlavně v měsíci červnu. Na jeho okraji najdete oboru s bílými daňky, jeleny i oblíbeným divokým prasetem Martou, ale také rybník s vodním ptactvem a altánem Gloriet, kde se můžete ve stylovém kiosku ve stínu stromů příjemně občerstvit. Odtud je to jen malý kousek k přírodnímu dětskému hřišti. Hned za zámeckou Orangerií, která slouží k pořádání svateb a dalších společenských akcí, je pro rodiny s dětmi snad nejpřitažlivějším místo tohoto zámeckého areálu. A to Zámecký zvěřinec či minizoo. Zde si děti mohou mnohá zvířátka pohladit či nakrmit (krmení se prodává u vstupu).

Pro nevidomé návštěvníky jsou připraveny speciální hmatové prohlídky, pro bezbariérový přístup do zámecké expozice je k dispozici zvedací plošina. Samozřejmostí jsou toalety s přebalovacím pultem a také toaleta bezbariérová.

Ve frekventovanějších měsících je otevřen i obchod, který je přístupný buď z nádvoří, nebo  z Růžové zahrady. Pokud nemáte štěstí a obchod je zavřen, pak si můžete pohledy a upomínkové předměty zakoupit v pokladně na nádvoří zámku, odkud vycházejí i prohlídky. Na zámku se během roku koná řada koncertů, výstav, zámek se již tradičně zapojuje do Hradozámecké noci a přináší tak nevšední zážitek noční prohlídky s atmosférou nasvíceného zámku.

Zámecký zvěřinec
Zámecký zvěřinec  •  Foto: DSOHP

A co ještě neminout? Již po staletí jsou neodmyslitelnou součástí častolovického nádvoří barevné malby na fasádě. Ty spatříte hned, vstoupíte-li do zámku hlavní branou a otočíte se nalevo. Napravo se již ztrácejí pod arkádami. Kdysi zdobily pravděpodobně větší část fasády než je tomu dnes a další renesanční přestavba je pojala do následující výzdoby omítek. Zdejší zachované fresky zachycují ve čtyřech pásech nejen ornamentální výjevy, ale i hlavní bitevní scénu, figury římských císařů a dvě scény z dějin Říma.

Zámek Častolovice je jedním ze Zámků na Orlici, které jsou příhodně zvané také jako česká Loira. A to pro obdobný fenomén, který je nám znám z francouzské řeky Loiry. V okruhu cca 9 km můžete obdivovat hned několik hradů a zámků. Zámky jsou navíc většinou v rukách svých původních majitelů, v rukách starých šlechtických rodů. Po proudu řeky Orlice jsou to hrady Litice a Potštejn, zřícenina hradu Velešov, zámek Potštejn, zámek Doudleby n.O., Nový zámek v Kostelci n.O. a zámek Častolovice.

Nadmořská výška:  270 metrů nad mořem

 

Kontakt:

Zámek Častolovice, Masarykova 1, 517 50 Častolovice

Tel. +420 494 323 646, +420 732 832 442

Nádvoří zámku Častolovice.
Nádvoří zámku Častolovice.  •  Foto: DSOHP

www.zamek-castolovice.cz, info@zamek-castolovice.cz

 

Otevírací doba:

Zámek, kavárna a expozice: duben-září 

prohlídky denně mimo Po, 9-18h (poslední prohlídka v 17h, prohlídka trvá 60min.)

Zámecký park, zvěřinec (do 18h) a dětské hřiště otevřeny po celý rok, od rána do soumraku.

 

Parkování je možné na dvou hlídaných parkovištích, které se nacházejí v bezprostřední blízkosti zámku, kde mohou parkovat i autobusy.

 

Nadmořská výška:
271 metrů nad mořem
WWW stránky:
Počet soutěžních bodů: 5
Partner výletu
Autor příspěvku: DSOHP
Sdílet s přáteli
Zámek Častolovice - jeden ze Zámků na Orlici - Služby, informace
Zámek Častolovice - jeden ze Zámků na Orlici na mapě