Na soutěžním výletu potvrdíte návštěvu  →  Získáte soutěžní body  →  Za body si vybíráte odměnu

zámek Jemčina a okolí

Turistické cíle Památky a muzea Zámek

zámek Jelčina
zámek Jelčina  • Foto: jahousek

Zámek Jemčina patří do malé obce Hatín. Název Jemčina pochází od „jímání“ vod Nové řeky do Nežárky. Zámek byl postaven nedaleko Třeboně pro potřeby lovecké a reprezentační potřeby rodu Černínů v roce 1767. Oslavy otevření se zúčastnil i Josef Dobrovský a František Palacký. V období honů se týdně konaly 2-3 štvanice. Sjíždělo se sem panstvo z celé habsburské monarchie. Zdejší život popisuje A. Jirásek. v povídce Záhořanský hon. Teprve po zničení lesů při katastrofální větrné smršti v roce 1822 se ukončily krvavé hony. V době rozkvětu honů zde bylo chováno 74 koní a 160 vycvičených psů. Honitba měla rozlohu 30km2. Vytěžené dřevo zdejších lesů se po splavnění Nežárky plavilo až do Hamburku. Na počest tehdejší péče o lesy byl u blízké obce Holná postaven železný kříž se jmény Czernín, Lanna a Wachtel zvaný Lannův kříž.

Zámek byl v roce 1923 vyvlastněn státem. V letech 1950-91 sloužil jako vojenská základna, pobývalo zde raketové vojsko. Potom zámek koupila společnost PANATRAN s r. o. Od roku 2002 je otevřen pro veřejnost. V létě je v zámku v provozu penzion s možností ubytování v zámeckých pokojích, restaurace, nabízejí se lety balonem. V zámku se konají též prohlídky zámku s výkladem. K zámku přiléhá velký anglický park s velmi starými duby.

Zámek je umístěn v lese. Za zámkem je velká pastvina skotu i výběh pro koně. Rozcestník u zámku může být východiskem pro procházku rozsáhlými lesy, nebo jízdu na kole. Nedaleko je Fahrnrichův mlýn na Nežárce, Stráž nad Nežárkou, nebo Novosedly, kde je příjemný hotel v přírodě i s vnitřním vyhřívaným bazénem.

Nadmořská výška:
441 metrů nad mořem
Autor příspěvku: jahousek
Sdílet s přáteli
zámek Jemčina a okolí - Služby, informace
zámek Jemčina a okolí na mapě