Na soutěžním výletu potvrdíte návštěvu  →  Získáte soutěžní body  →  Za body si vybíráte odměnu

Zámek v Chotýšanech

Turistické cíle Ostatní Ostatní

Zámek v Chotýšanech
Zámek v Chotýšanech  • Foto: siloto

Obec Chotýšany leží na okresní silnici z Benešova do Vlašimi. První zmínka o obci pochází už z roku 1250. Tehdy zde stála jen malá tvrz rytíře Mrákoty z Chotýšan, ale později se v držení tohoto panství objevovala známá jména. Třeba v době husitských válek patřily Chotýšany Janu Roháči z Dubé. Zámek postavený Arnoštem Františkem z Vrtby byl poprvé zmíněn roku 1743. Zámecká stavba vznikla vedle staré tvrze a stará tvrz byla poté přestavěna na zámecký pivovar. Zámek obklopoval přírodně krajinářský anglický park s barokní besídkou s ozdobnou fasádou zdobenou malbami.
Posledním majitelem byl od roku 1937 ing. Otto Langhamer z Bíliny, jemuž byl zámek roku 1948 znárodněn. Na zámku začalo působit místní JZD a byly v něm zřízeny byty a místní knihovna. Od roku 1958 je zámek chráněn jako kulturní památka. Po roce 1989 došlo k restitucím a zámek byl majitelem prodán italské firmě. Dnes je zámek ve zcela katastrofálním stavu a ponechán svému osudu se pozvolna mění v totální ruinu.

V současné době by měla probíhat rekonstrukce zámku, ale tuto informaci nemám ověřenou.

Nadmořská výška:
454 metrů nad mořem
WWW stránky:
Autor příspěvku: siloto
Sdílet s přáteli
Zámek v Chotýšanech - Služby, informace
Zámek v Chotýšanech na mapě
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace