Na soutěžním výletu potvrdíte návštěvu  →  Získáte soutěžní body  →  Za body si vybíráte odměnu

Zaniklý hrad Zítkov

Turistické cíle Památky a muzea Zřícenina

Terénní nerovnost po jádru hradu
Terénní nerovnost po jádru hradu  • Foto: dupis

Na oválné vyvýšenině západně od Chocně, nad levým břehem Tiché Orlice a železniční tratí z Chocně do Týniště nad Orlicí, stával středověký hrad. Ve druhé polovině 14. století ho založil Karel IV nebo páni z Lichtemburku jako náhradu za starší choceňský hrad zničený v roce 1338 při tažení markraběte Karla proti loupeživému pánu Mikuláši z Potštejna. První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1388. Sděluje, že v tomto roce byl hrad v držení Jana Pykna z Lichtemburku.

Nově postavený hrad se původně nazýval jednoduše Nový hrad. Podle archeologických nálezů víme, že hrad byl dobýván. O době a způsobu zániku hradu se vedou odborné diskuze. Podle nich hrad zanikl koncem 14. století, ale také v polovině 15. století. Současné jméno Zítkov hrad získal později, podle majitelů pozemků pod hradištěm.

Hrad byl obehnán příkopy a valy. Příkopy oddělovaly také jádro hradu od předhradí a od severního výběžku ostrohu. Vlastní jádro hradu sestávalo ze dvou protilehlých paláců. Ve své době to bylo moderní pojetí stavění hradů. Obranná věž stála na kraji předhradí. Lepší představu o velikosti a dispozici hradu poskytne přiložená fotografie z informační tabule.

Totéž
Totéž  •  Foto: dupis

Dnes po hradu zůstaly pouze terénní nerovnosti porostlé vysokými stromy. Nerovnosti, jak jsem se v několika článcích dočetl, a na vlastní oči přesvědčil, jsou oblíbeným místem motorkářůsad.

K bývalému hradu se dostanete po ujití 1,5 kilometru po červené turistické značce z Chocně ve směru na Plchůvky a Borohrádek.

Nadmořská výška:
334 metrů nad mořem
Autor příspěvku: dupis
Sdílet s přáteli
Zaniklý hrad Zítkov - Služby, informace
Zaniklý hrad Zítkov na mapě