Na soutěžním výletu potvrdíte návštěvu  →  Získáte soutěžní body  →  Za body si vybíráte odměnu

Železnobrodská zvonice

Turistické cíle Technické zajímavosti Zvonice

Zvonice na hraně kostelního návrší
Zvonice na hraně kostelního návrší  • Foto: dupis

Železnobrodská zvonice stojící u kostela svatého Jakuba Většího je unikátní svým statickým řešením dřevěné konstrukce. Jedna stojina nese zavěšené zvony, druhá opláštění zvonice. Nedochází tak k přenášení otřesů vyvolaných činností zvonů. Toto na svoji dobu originální řešení navrhnul zednický mistr Johann Georg Volkert.

Ten také společně s tesařským mistrem Janem Jandou v roce 1761 dřevěnou zvonici postavil. Do vnitřku novostavby byly následovně přeneseny dva zvony z let 1497 a 1513, které zůstaly z původní zbourané zvonice nacházející se blíže kostelu.

V časných ranních hodinách dne 13. května 2007 zvonici zničil požár. Okolnosti požáru nebyly nikdy objasněny. Mezi místními se spekuluje a šušká, že požár založil pyroman z řad dobrovolných hasičů.

Železnobrodští nechtěli o vzácnou památku přijít. Díky dárcům, Radnici, Libereckému kraji a Ministerstvu kultury ČR se podařilo získat finanční prostředky na její obnovení. V roce 2008 se dílo podařilo a zvonice opět stojí v plné kráse na svém místě.

Dřevěná zvonice (foceno od kostela)
Dřevěná zvonice (foceno od kostela)  •  Foto: dupis

Obnova nebyla levná ani jednoduchá. Skutečné náklady překonaly původní odhad 1,5 milionu Kč. Jen nový zvon včetně hlavice a příslušenství stál téměř 270 tisíc Kč. Rekonstrukci dřevěné zvonice provedla odborná firma ze Slavonic. Její pracovníci zbylé ohořelé trámy a další konstrukční prvky nejprve rozebrali, očistili a odvezli do sídla společnosti. Podle míry poškození je zrestaurovali nebo nahradili novými. Posléze zvonici sestavili „nanečisto“, aby se ujistili, že všechny prvky do sebe zapadají. Poté zvonici rozebrali a převezli zpět do Železného Brodu, kde ji na svém místě, na hraně kostelního návrší, během jednoho týdne opět postavili.

V době požáru byl ve zvonici jeden zvon, ten z roku 1497. Pod prohořelými trámy z něho zbylo jen roztavené torzo. Novou repliku původního zvonu ulil český zvonař Petr Rudolf Manoušek v Holandsku. Replika zvonu váží 483 kg, spodní průměr má 92,1 cm. Do výšky zvon měří 92 cm, s dřevěnou hlavicí necelých 150 cm. Hlavní tón zvonu zní v a1. Po obvodu zvonu je nápis: „Na památku zvonu z roku 1.497 zničeného požárem 13. 5. 2007, pořízen z darů dobrodinců A. D. 2008“. Na druhé straně je dále jméno zvonu: „Svatý Jakub Větší“, pod ním je reliéf světce s poutnickou holí.

Dne 18. října 2008 emeritní biskup Josef Koukl zvon vysvětil. O měsíc později, dne 22. listopadu 2008, zvonař Petr Rudolf Matoušek zvon zavěsil před zraky široké veřejnosti zpět do obnovené zvonice. Na Štědrý den roku 2008 proběhlo slavnostní zvonění.

Střecha zvonice pokrytá šindelem
Střecha zvonice pokrytá šindelem  •  Foto: dupis

Od roku 2009 jsou ve zvonici pověšené tři zvony. Vedle svatého Jakuba Většího je to ještě Panna Maria Bolestná a svatý Václav. Zvonice není veřejnosti běžně přístupná.

Nadmořská výška:
282 metrů nad mořem
Autor příspěvku: dupis
Sdílet s přáteli
Železnobrodská zvonice - Služby, informace
Železnobrodská zvonice na mapě