Na soutěžním výletu potvrdíte návštěvu  →  Získáte soutěžní body  →  Za body si vybíráte odměnu

zřícenina Nový hrad u Kopřivné

Turistické cíle Památky a muzea Zřícenina

směrovníky klubu českých turistů na zřícenině
směrovníky klubu českých turistů na zřícenině  • Foto: Jannca

Tato zřícenina se nachází na Hanušovické vrchovině a je postavena pravděpodobně na tzv. "starém hradě" nazývaného též Furchtenberk, který co do letopočtu nelze datovat (nelze ho dohledat). Známý je až díky dědičnému dělení bludovského hradního panství koncem 14. století (pod které v tomto čase hrad spadal) a následně i další rozsáhlejší výstavbou, díky ní, si získal i nový název, nám dnes známý, "Nový hrad". Pod zázemí Nového hradu patřilo zejména území vsí Kopřivné, Osikova a Lužné.

Díky své rozsáhlé výstavbě, a to především ve 14. a 15. století, měl být hrad hlavně pro Zikmunda Lucemburského (na základě bratrských sporů) nejen spolehlivou stráží královských zeměpanských zájmů v této oblasti, ale hlavně pak velice silným vojenským obranným štítem proti husitům na severní Moravě. Je pravděpodobné, že právě mohutnost a obrovský rozsah hradu byl jeho největší slabinou a růst zárodkem jeho konce.

Svůj význam pro okolí však: - částečně ztrácí za husických válek (1420 - 1471)

věž nad 1. hradní branou
věž nad 1. hradní branou  •  Foto: Jannca

- úplně za obléhání a dobytí hradu vojsky uherského krále Matyáše Korvína (v čele křížáckých vojsk v rozmezí let 1468 -1471). Od té doby byl Nový hrad "v držení" dalších cca 15 - 20 Pánů, kteří tento hrad nechali zpustnout do dnešní podoby. Samozřejmě svůj podíl na ruinách zříceniny má hlavně člověk a v minimální míře zub času i příroda sama.

Nadmořská výška:
504 metrů nad mořem
WWW stránky:
Autor příspěvku: Jannca
Sdílet s přáteli
zřícenina Nový hrad u Kopřivné - Služby, informace
zřícenina Nový hrad u Kopřivné na mapě
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace