Na soutěžním výletu potvrdíte návštěvu  →  Získáte soutěžní body  →  Za body si vybíráte odměnu

Zvíkov

Turistické cíle Památky a muzea Hrad

Raně gotický Královský hrad Zvíkov se tyčí na skalnatém ostrohu nad soutokem Vltavy s Otavou. Hrad je národní kulturní památkou, nacházející se v Jihočeském kraji. Zvíkov je druhou nejvíce vyhledávanou kulturní památkou na Písecku. Dominantou hradu je obranná kulatá věž a královský palác s arkádovým Ochozem ve vnitřním nádvoří. Významná je také hradní kaple s nástěnnými malbami. Na hradě je umístěna expozice o jeho historickém vývoji.

Historie

V 1. polovině 13. století za krále Václava I. bylo vybudováno vlastní jádro hradu, dostavba hradu proběhla za vlády Přemysla Otakara II. a Zvíkov se stal jeho oblíbeným sídlem. Během husitských válek se projevila výborná obranyschopnost hradu, protože se ho husitům nepodařilo dobýt. V roce 1437 byl zastaven Rožmberkům. V 70. letech 16. století se hrad stal majetkem Švamberků. Od 17. století hrad sloužil převážně k hospodářským účelům ? jako sýpka. Od roku 1719 Zvíkov patřil Schwarzenberkům. Koncem 19. století byla provedena náročná rekonstrukce hradu, další velkou rekonstrukcí pak hrad prošel ještě v 70. letech 20. století. V roce 1945 se hrad Zvíkov stal majetkem státu.

Nadmořská výška:
400 metrů nad mořem
Autor příspěvku: fesak001
Sdílet s přáteli
Zvíkov - Služby, informace
Zvíkov na mapě
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace