Na soutěžním výletu potvrdíte návštěvu  →  Získáte soutěžní body  →  Za body si vybíráte odměnu

Sloup

Turistické cíle Památky a muzea Zřícenina

Hrad Sloup patří k našim nejlépe zachovaným a nejkrásnějším Skalním hradům. Hrad Sloup stojí na 33 metrů vysokém skalním bloku. Skalní hrad Sloup se nachází na Českolipsku v Libereckém kraji. Z původního hradu a poustevny se zachovala řada místností a chodeb vytesaných do pískovcové skály, mezi nimi vyniká především tzv. zbrojnice, jejíž stěny u oken zdobí hrubé reliéfy. Zajímavá je i křížová chodba s přilehlým skalním kostelem a refektářem. Pozoruhodná je i hladomorna s rytinami, které tu zanechali vězni. Na hradě je expozice věnovaná poustevníkům na severu Čech. Atrakcí hradu jsou letní koncerty při svíčkách.

Historie

 • 

Na vysokém pískovcovém bloku, který poskytoval bezpečné útočiště již pravěkým lidem, vznikl zřejmě na počátku 14. století hrad, který střežil starou solnou cestu z Míšně do České Lípy. Od roku 1330 byl hrad majetkem Hynka Berky z Dubé. V roce 1427 se zde usadil Mikeš Pancíř ze Smojna, který byl příznivcem císaře Zikmunda. Mikeš však podnikal loupeživé výpravy i proti katolickým lužickým městům, a proto byl v roce 1445 Sloup dobyt a vypálen, brzy byl však obnoven. V roce 1471 se hrad stal opět majetkem Berků z Dubé, Adam Berka se ovšem v roce 1596 přestěhoval do pohodlnějšího Panského domu, vybudovaného na severním úpatí skály. Objekt však vyhořel a později byl zbourán. V roce 1639 Sloup obsadili a vypálili Švédové a hrad se proměnil ve zříceninu. Hradní zříceniny se od roku 1670 staly útočištěm poustevníků, kteří si zde vystavěli kapli, upravili pozůstatky původního středověkého objektu a dali tak hradu dnešní podobu. Poustevníci zde žili až do roku 1785, kdy císař Josef II. poustevnu zrušil. Poté zůstal hrad opuštěný a stal se oblíbeným výletním místem.

Nadmořská výška:
290 metrů nad mořem
Sloup - Služby, informace
Sloup na mapě
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace